Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ranking
20.10.2011 16:21

Ranking "Doing Business". Polska na 62 miejscu

Doing Business jest wskaźnikiem Banku Światowego, który obrazuje łatwość prowadzenia interesów w danym kraju. W obecnej edycji przeanalizowano 183 państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

W najnowszym rankingu Banku Światowego _ Doing Business 2012 _ Polska zajęła 62. miejsce wśród 183 krajów. Według obecnej metodologii jest to spadek o trzy pozycje. Według starego sposobu badania - awans z 70. pozycji - poinformował Bank Światowy.

W pierwszej trójce państw, w których najlepiej prowadzi się interesy znalazły się: Singapur, Hongkong oraz Nowa Zelandia. Polska wyprzedza Czechy (64. pozycja), Białoruś (69. pozycja), a nawet Włochy (87. miejsce). Lepiej od Polski wypadają m.in. Estonia (24. miejsce), Słowenia (37. pozycja), Słowacja (48. pozycja), a nawet afrykańska Rwanda (45. pozycja).

Wśród kategorii branych pod uwagę przy sporządzaniu rankingu Polska bardzo dobrze wypadła w kategorii uzyskania kredytu. Zajęła ósmą pozycję wśród 183 krajów. Znacznie gorzej wygląda uzyskanie pozwoleń na budowę - 160. pozycja, oraz płacenie podatków - 128. miejsce.

Jak powiedział po konferencji prasowej starszy ekonomista Banku Światowego w Polsce Marcin Piątkowski, w okresie, który uwzględnia obecne badanie, czyli do 1 czerwca 2011 roku. w Polsce wprowadzono dwie reformy, które miały pozytywny wpływ na naszą pozycję. _ - Dwie reformy - jedna to elektronizacja dokumentów celnych w handlu zagranicznym. Druga, to reforma dotycząca postępowania upadłościowego, która zwiększyła ochronę wierzycieli i uprościła proces upadłościowy. To dwie reformy, które uwzględniliśmy w tegorocznej edycji +Doing Business+ _ - powiedział Piątkowski.

Dodał, że Polska należy do nielicznych krajów, które co roku mają jakąś reformę, która ułatwia życie przedsiębiorcom i jest brana pod uwagę w badaniu BŚ.

_ - W tym roku zostały wprowadzone jeszcze inne reformy, ale już po zamknięciu naszych ksiąg. Chodzi m.in. o reformy dotyczące zamiany zaświadczeń na oświadczenia, czy druga ustawa deregulacyjna _ - stwierdził ekonomista BŚ.

**Czytaj w Money.pl

Jego zdaniem, jest więc szansa, że dzięki tym reformom Polska może poprawić wynik w przyszłorocznym badaniu. _ Trzeba jednak pamiętać, że to ruchomy ranking. My możemy się poprawiać, ale jeśli inne kraje na świecie poprawiają się szybciej niż my, to i tak będziemy spadać w zestawieniu tym bardziej, że w Polsce od dawna nie przeprowadzano żadnych fundamentalnych reform, np. obniżki podatków _ - podkreślił Piątkowski.

Wśród rekomendacji, które przedstawił BŚ, a które poprawiłyby pozycję Polski w zestawieniu są m.in. rezygnacja z kapitału zakładowego przy zakładaniu spółek z o.o., większa elektronizacja, łatwiejsze uzyskiwanie pozwoleń na budowę, czy łatwiejsze płacenie podatków.

Dyrektor generalny w Ministerstwie Gospodarki Henryk Szymański powiedział, że wynik Polski mógłby być lepszy, ale w metodologii są pewne ograniczenia. _ - W stosowanej metodologii są pewne ograniczenia. Trzeba więc mieć na uwadze, że pozycja Polski w raporcie nie jest do końca adekwatna _ - powiedział Szymański. Dodał, że przyjęta metodologia premiuje m.in. raje podatkowe.

_ - Bank Światowy zbierał dane do pierwszego czerwca 2011, natomiast w ostatnim okresie zostały podjęte i wprowadzone bardzo ważne działania, które uważamy, że bardzo pomagają przedsiębiorcom i obywatelom _ - podkreślił Szymański.

Wśród nich wymienił m.in. ułatwienia związane z uruchomieniem od 1 lipca centralnej ewidencji informacji o działalności gospodarczej oraz dwie ustawy deregulacyjne.

Doing Business jest wskaźnikiem Banku Światowego, który obrazuje łatwość prowadzenia interesów w danym kraju. W obecnej edycji przeanalizowano 183 państwa. Pozycja każdego z nich opiera się o 10 kategorii, są to m.in.: łatwość założenia firmy, uzyskiwanie pozwoleń na budowę, uzyskanie kredytu, rejestracja własności, ochrona inwestorów, czy płacenie podatków.

Czytaj więcej o rankingach biznesowych w Money.pl
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/218/116954_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/biznes-najlepiej-robi-sie-nad-wisla-0-935220.html) Biznes najlepiej robi się nad Wisłą To tu znajdziesz dobre biuro w dobrej cenie - Warszawa awansowała w rankingu najlepszych miast do prowadzenia działalności biznesowej w Europie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t39608.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/warszawa;awansuje;w;rankngu;miast;biznesowych,91,0,934747.html) Warszawa wysoko w prestiżowym rankingu W szczególności doceniono klimat dla biznesu tworzony przez rząd i koszty powierzchni biurowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t135135.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/nagrody;w;biznesie;lepiej;rozdawac;niz;dostawac,19,0,791827.html) Nagrody w biznesie lepiej rozdawać Nagroda w biznesie to prestiż i reklama, choć nie zawsze dla laureatów.
Tagi: ranking, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz