Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Polacy uchylają się od kwalifikacji wojskowej. NIK chce kar

393
Podziel się:

Powszechny pobór do wojska w Polsce zastąpiła obowiązkowa rejestracja osób na potrzeby kwalifikacji wojskowej.

Polacy uchylają się od kwalifikacji wojskowej. NIK chce kar
(Public Domain)

Kłopot w tym, że nie wywiązało się z niej aż 38 tysięcy mężczyzn, czyli około 16 proc. zobowiązanych do tego obywateli.

Choć od 2010 r. zasadnicza służba wojskowa została zawieszona, to wciąż obowiązkiem młodych mężczyzn jest stawienie się do rejestracji na potrzeby kwalifikacji wojskowej. Z najnowszego raportu NIK, analizującego lata 2015-16 wynika, że dziesiątki tysięcy mężczyzn uchyla się od tego obowiązku.

Większość z nich (62 proc. osób, które nie stawiają się) przebywa poza granicami kraju, a 29 proc. osób to osoby poszukiwane. Jak wskazuje NIK to uniemożliwiało ich skuteczne zawiadomienie o konieczności stawienia się do kwalifikacji.

nik.gov.pl

Jednak, jak wynika z przepisów, to wcale nie zwalnia z obowiązku rejestracji, a jego niedopełnienie może podlegać karze.

Jak wskazuje NIK, "dostępne w obecnym stanie prawnym środki w postaci przymusowego doprowadzenia do kwalifikacji przez policję lub wymierzenia grzywny w celu przymuszenia do stawiennictwa albo w ogóle nie były stosowane przez uprawnione organy, albo okazywały się nieskuteczne".


nik.gov.pl

NIK zawnioskowała więc do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, czyli odpowiedzialnych za tworzenie ewidencji, o wypracowanie i wdrożenie mechanizmów, które poprawiłyby krytykowaną przez kontrolerów sytuację.

Izba nwnioskuje o "stosowanie obligatoryjnych środków dyscyplinujących wobec osób, które nie dopełniają obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej”, a więc m.in. przymusowe doprowadzenie, grzywny, a nawet kary więzienia.

nik.gov.pl

Ile dokładnie wynosi grzywna? Tego nie ma w przepisach. Wymiar kary pozbawienia wolności także nie został sprecyzowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(393)
Piotr
6 lat temu
Sugerowałbym, aby zaprezentowaną mapkę nałożyć na mapkę pochodzenia emigrantów. Myślę że za część problemu odpowiada właśnie emigracja Ludzie są zameldowani w kraju ale de facto są za granicą i nie zamierzają już tutaj wracać.
fffd
6 lat temu
za mundurem panny sznurem.
kurdupel
6 lat temu
Kogo tu mają bronić złodziei i dojną zmianę z oszustami w sutannach na czele?
Michał
6 lat temu
Szarego człowieka będą ganiać żeby ginął za kraj, człowieka który jest okradany przez partie rządzące i oni jeszcze chcą żeby go bronić. ŻAŁOSNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Za rodzinę tak ale nie za Polskę która mnie okrada. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DzikiDzik
6 lat temu
Czyli rozumiem, że teraz będzie akcja żołd+ żeby zachęcić mięso armatnie do rejestracji? No i żeby w statystykach ładnie wyglądało jak to Polacy są patriotycznie nastawieni i się od służby nie migają.
...
Następna strona