Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport. Prokuratorzy ścigali oszustów podatkowych

55
Podziel się:

W latach 2010 - 2014 śledczy wszczynali średnio rokrocznie około 330 postępowań związanych z wyłudzeniem podatku VAT. Kończyli średnio 245 z nich - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa. Raport w postępowaniach śledczy pokażą we wtorek w Sejmie.

Raport. Prokuratorzy ścigali oszustów podatkowych
(Piotr Jedzura/REPORTER)

Jak powiedział Maciej Kujawski z Prokuratury Krajowej, średnia łączna wartość szkód w przypadku tych postępowań wynosiła około 2 miliardy 700 milionów złotych rocznie. Najwięcej postępowań wszczęto i zakończono w 2013 roku. Było to odpowiednio 397 i 292 postępowania.

W 2013 roku zanotowano 250 skazanych za posługiwanie się fikcyjnymi fakturami. Rok później było ich 298, a w 2015 roku - 234. Większość z nich dobrowolnie poddała się karze i zapłaciła grzywny.

Przedstawiciele Prokuratury Krajowej powołują się także na raport Najwyższej Izby Kontroli. Wynika z niego, że organy skarbowe w 2013 roku wykryły fikcyjne faktury na kwotę 19 miliardów 700 milionów złotych. W kolejnych latach, 2014 i 2015, było to 33,7 miliarda oraz 81,9 miliarda złotych. Straty budżetu z tego tytułu wyniosły 2,3 miliarda złotych w 2013 roku, 5,2 miliarda złotych w 2014 roku i 4,9 miliarda złotych w 2015 roku.

Wiceminister Finansów, Leszek Skiba powiedział, że wpływy z podatku VAT rosną. Dodał, że o szczegółach może poinformować we wtorek szef resortu, Paweł Szałamacha. Wiceminister powiedział jedynie, że wpływy z tej daniny rosną szybciej, niż wskazuje na to wzrost gospodarczy czy wzrost konsumpcji lub cen.

Z danymi prokuratury zapoznają się we wtorek członkowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Na początku lipca tego roku Prokurator Generalny wydał wytyczne w sprawie zasad prowadzenia postępowań związanych z wyłudzanie podatków, między innymi VAT-u. Zaleca on, żeby ze środków operacyjno-rozpoznawczych korzystać już na wstępnym etapie postępowania przygotowawczego. Śledczy powinni też współpracować z aparatem skarbowym. Sprawy podatkowe co do zasady powinny być prowadzone w prokuraturach regionalnych i okręgowych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(55)
aca
8 lat temu
zbadajcie im DNA,to się dowiecie kto okrada Polskę i Polaków
podatnik
8 lat temu
Taak? Rosną wpływy? A może tylko przyblokowano zwroty VAT. Coś mało tych wykrytych miliardów. Dziura jest liczona chyba na więcej niż 40 rocznie.
podatnik
8 lat temu
Taaak? Rosną wpływy? A może przyblokowano zwroty VAT u aby ratować ministra?
detu75i
8 lat temu
Niech zajmą się firmą VESTERTRUCK Z Kielc.
asdsed
8 lat temu
Hahaha. Ciekawe komu wypłacali ten VAT - pewnie takim samym "biznesmenom" jak Ci, którym oddawali kamienice i działki w Warszawie. Jak miałem 10 tys. zł do zwrotu to czekałem 2 miesiące, a wcześniej musiałem zanieść ryzę papierków do US.
...
Następna strona