Notowania

chiny
23.10.2009 09:08

Raport: Chiny przygotowują się do cyberwojny z USA

Potencjalne cele ataków w USA, to sieci komputerowe Pentagonu i bazy danych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gruntzooki/CC/Flickr)

*Potencjalne cele ataków na terytorium USA, to sieci komputerowe Pentagonu i bazy danych. *

Chiny rozbudowują komputerowy arsenał, który umożliwi prowadzenie cyberwojny. Wykorzystują wyrafinowane technologie informatyczne do realizowania celów wywiadowczych w USA - głosi niezależny raport.

Dokument został przygotowany przez panel doradczy Kongresu USA. Zdaniem jego autorów są powody by sądzić, że _ elitarna wspólnota hackerów _ pracuje dla rządu w Pekinie, choć _ twarde _ dowody na taka współpracę są nieliczne.

Raport komisji opisuje szczegółowo cyberatak na jedną z amerykańskich firm, który został prawdopodobnie przeprowadzony z Chin. Był też zorganizowany w sposób bardzo podobny do innych tego typu incydentów, również przypisywanych chińskim cyber-szpiegom.

Opisana w analizie firma, której nazwa nie została ujawniona, zauważyła, że przez kilka dni dane z jej sieci były przesyłane do licznych zewnętrznych komputerów w USA oraz w innych krajach.

Raport przedstawiony w czwartek został przygotowany przez Northrop Grunman Corporation; opiera się w głównej mierze na otwartych źródłach, stronach internetowych chińskich hackerów i analizie technicznej cyber-ataków przypisywanych Chinom.Według raportu, atak ten był bardzo precyzyjnie nakierowany na pewien typ danych, co pozwala sądzić, że była to świetnie skoordynowana i wyrafinowana operacja, przeprowadzona przez specjalistów mających rozległą wiedzę o zaawansowanych technologiach informatycznych. Protokół inernetowy (adres IP) wykorzystywany wielokrotnie podczas tej akcji lokuje źródło ataku w Chinach.

Studium przeprowadzone przez Amerykańsko-Chińską Komisję ds. Bezpieczeństwa ostrzega, że stopień wyrafinowania tych ataków oraz rozległe zasoby komputerowe, które zostały wykorzystane do cyber-ataków na cele w USA i innych krajach pozwala sądzić, że _ byłyby (one), co najmniej trudne (do uzyskania) bez jakiejś formy państwowego sponsoringu _.

Autorzy raportu uważają, że Chiny, które od dawna rozbudowują masywny arsenał wojskowy, za militarny priorytet uznają też zdolność do prowadzenia cyber-wojny. Uważa się, że rząd w Pekinie uznaje taki rodzaj informatycznej gotowości bojowej za kluczowy element wojskowej przewagi w przyszłych konfliktach zbrojnych.

Raport informuje też szczegółowo o specjalnych jednostkach utworzonych przez chińską armię, przeznaczonych do opracowywania wirusów komputerowych, które mogłyby zaatakować komputery i sieci wroga. Podobne informacje zawierał też opublikowany wcześniej, doroczny raport Departamentu Obrony na temat sił zbrojnych Chin.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ W. Brytania w obliczu coraz większego zagrożenia cybernetycznego ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/w%3Bbrytania%3Bw%3Bobliczu%3Bcoraz%3Bwiekszego%3Bzagrozenia%3Bcybernetycznego,148,0,485012.html )
* [ Microsoft "największym hakerem w Chinach" ]( http://manager.money.pl/news/artykul/microsoft%3Bnajwiekszym%3Bhakerem%3Bw%3Bchinach,115,0,379251.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: chiny, ciekawostki, wiadomości, styl, gospodarka, gospodarka polska, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz