Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport UOKiK. Płatne telewizje w Polsce konkurują tylko lokalnie

0
Podziel się:

Najwięcej abonentów wśród dostawców płatnej telewizji w Polsce mają operatorzy platform satelitarnych - ponad 6 mln. To około 60 proc. rynku.

Raport UOKiK. Płatne telewizje w Polsce konkurują tylko lokalnie
(Monkey Business Images</br>/Dreamstime.com)

Najwięcej abonentów wśród dostawców w Polsce mają operatorzy platform satelitarnych - ponad 6 mln. To około 60 proc. rynku.

W Polsce usługi dostępu do płatnej telewizji satelitarnej świadczą cztery podmioty. W 2009 roku ich liczba była prawie 2,7 mln większa niż dwa lata wcześniej.Niewiele mniej abonentów mają telewizje kablowe. Z ich usług korzysta około 4,6 mln ludzi w Polsce, a nasz rynek jest trzecim pod względem wielkości w Europie. Działa na nim ponad 600 operatorów, ale zgodnie z danymi Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej ponad 60 proc. rynku posiadają czterej najwięksi operatorzy.

Sieci kablowe notują znacznie mniejszy wzrost liczby abonentów w porównaniu z platformami satelitarnymi. platformy satelitarne. Jest to efekt przede wszystkim wysokich kosztów budowy sieci kabli niezbędnych do odbioru telewizji. Przez to zasięg _ kablówek _ jest ograniczony głownie do miast i budownictwa wielorodzinnego.

Jednym z głównych problemów rozwoju telewizji kablowej jest blokowanie niektórym operatorom dostępu do budynków, głównie przez spółdzielnie mieszkaniowe. Takie działania były już przedmiotem licznych postępowań prowadzonych przez UOKiK.

Najmniej rozpowszechnionym sposobem odbioru płatnej telewizji jest IPTV. W 2009 roku tego typu usługi świadczyło czterech ponadregionalnych operatorów kablowych. Powodem niewielkiej popularności są wysokie koszty budowy niezbędnej infrastruktury oraz silne nasycenie rynku przez inne sposoby nadawania programów, a także problemy z zabezpieczeniem treści programowych.

Konkurencja pomiędzy operatorami istnieje na poszczególnych rynkach lokalnych, a nie w skali całego kraju. Dzieje się tak dlatego, że na wielu obszarach nie jest w ogóle możliwa pomiędzy platformami cyfrowymi a telewizjami kablowymi – np. na terenach wiejskich lub słabo zurbanizowanych nie opłaca się budować infrastruktury do odbioru telewizji kablowej, a w miastach zdarzają się przypadki, że administratorzy budynków ze względów estetycznych nie pozwalają na montowanie anten satelitarnych. Zauważalne jest poza tym stosowanie różnych cenników przez telewizje kablowe w zależności od miejsca świadczenia usług.

O działalności UOKiK czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t112315.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pol;mln;zl;kary;dla;vectry;za;ograniczanie;praw;konsumentow,92,0,912988.html) Kara dla jednej z największych kablówek UOKiK: Vectra ograniczała prawa klientów. Urząd nałożył na spółkę pół mln zł kary.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t124568.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/130;mln;zl;kary;od;uokik;odwoluja;sie,93,0,804189.html) 130 mln zł kary od UOKiK. Odwołują się Polkomtel - operator sieci komórkowej Plus - nie chce płacić kary za utrudnianie kontroli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uokik;sprawdza;czy;koncerny;gazowe;lamaly;prawo,112,0,923504.html) Koncerny gazowe łamały prawo? Komisja Europejska kontroluje dwadzieścia firm z dziesięciu europejskich krajów, w tym z Polski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)