Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rating Polski. Coface utrzymuje dobrą ocenę

55
Podziel się

Coface utrzymał dość wysoki rating Polski. Klasyfikowani jesteśmy na równym poziomie z takimi krajami jak Wielka Brytania i Kanada.

Rating Polski. Coface utrzymuje dobrą ocenę
(GotCredit / Flickr (CC BY 2.0))
bDAfqVSd

Coface w kwartalnej aktualizacji utrzymał rating ryzyka dla Polski na 3. najwyższym poziomie tj. A3 - wynika z komunikatu firmy. Nasz rating klasyfikuje nas w gronie krajów, których ryzyko kredytowe określane jest jako "akceptowalne".

Oprócz nas w tej kategorii umieszczana jest Wielka Brytania (rating spadł po ogłoszeniu Brexitu), Finlandia, Włochy, Litwa i Łotwa, ale i Kanada. Jak widać nie powinniśmy się wstydzić przyznanej nam oceny.

"Ze względu na wartość polskiego eksportu najbardziej istotnymi zmianami dla naszych eksporterów są podwyższenia ocen Rosji i Hiszpanii" - napisano w komunikacie.

bDAfqVSf
Zobacz także: Belka o ratingu Polski. Co jest najważniejsze dla gospodarki?

W analizie sektorowej Coface wskazuje na poprawę w budownictwie (ryzyko zmalało z "bardzo wysokiego" do "wysokiego"), sektorze energetycznym (tu zalicza się ten paliwowy - średnie ryzyko) i metalurgicznym (średnie ryzyko). Najlepiej oceniana jest krajowa branża motoryzacyjna i farmaceutyczna, gdzie ryzyko kredytowe oceniane jest jako niskie.

W ramach aktualizacji Coface zmienił rating ośmiu krajów. Oceny zostały podwyższone pięciu, m.in. Hiszpanii do A2 (chwalona za wzrost eksportu i poprawę na rynku pracy), Portugalii do A3 (Komisja Europejska zakończyła procedurę dyscyplinującą budżet), Rosji do B (wzrost zysków firm, odbudowa inwestycji i produkcji przemysłu). Obniżono ratingi trzem krajom: Salwadorowi do C, Namibii do B i Katarowi do A4 (sankcje nałożone przez kraje Zatoki Perskiej).

bDAfqVSl

Ratingi mogą wstrząsnąć rynkiem

Ratingi przyznawane Polsce są bardzo istotne, choć może akurat nie przykłada się największej uwagi do ocen akurat Coface. To, co napiszą natomiast Fitch, S&P czy Moody's, jest traktowane z najwyższą powagą.

Na początku 2016 r. S&P wywołał spore zamieszanie na polskim rynku, zbijając w styczniu rating Polski o jeden poziom i nadając mu do tego perspektywę negatywną. Spadał wtedy złoty i akcje na warszawskiej giełdzie.

bDAfqVSm

Trend w ratingach się dla Polski odwrócił, co natychmiast przyciągnęło uwagę rynków do złotego. Ten był w tym roku jedną z najbardziej rosnących walut świata. Bardzo dobrze radziła sobie też dzięki temu nasza giełda.

Ostatnia z wielkiej trójki - agencja Moody's potwierdziła w maju rating Polski i podniosła jego perspektywę: z negatywnej do stabilnej, wskazując na stabilizację relacji zadłużenia do PKB i deficyt w ramach 2 proc. PKB.

W kwietniu Agencja Standard & Poor's utrzymała dotychczasową ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie "BBB+". Perspektywa dla kolejnych ocen pozostała "stabilna".

To ósmy od góry poziom ratingu w skali S&P, podczas gdy Moody's daje nam szósty, a Fitch siódmy.

bDAfqVSn
bDAfqVSG
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
jacekk
4 lata temu
Rating ratingiem, a PiS i tak odtrąbi wielki sukces, podobnie było za komuny.
Radoska
4 lata temu
hahaha, zółć lewaków zalewa!!!!
JDRk
4 lata temu
I co? Nie pomogły sztuczne zaniżania ratingów oraz kursu złotówki zaraz po wygranej PIS? Gospodarka jak zawsze sama się obroni Teraz to i rating OK i złotówka znormalniała...
bDAfqVSH
Dobrosław
4 lata temu
Takie ratingi są nie w smak wszelkiej maści "targowiczanom", donosicielom i wichrzycielom.
Joanna
4 lata temu
Panie Mark za dobrych czasów platformy PO . 1.Podnoszono podatki do 23%.2.Zabierano OFE, 3.Likwidowano posterunki Policji . 4.Nie płacono podatków VAT na paliwo i inne artykuły. 5.Podwyższano wiek emerytalny DO 67 LAT( chodziło aby WIELE OSÓB NIE DOŻYŁO DO EMERYTURY!!), 6.Zlikwidowano OFE -zabrano ludziom zaoszczędzone pieniądze .ITD, ITD można by długo wyliczać osiągnięcia poprzedniej władz kochające nasz kraj.
...
Następna strona