Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Moody’s zapłaci rządowi USA prawie miliard dolarów. To cena za ratingi sprzed kryzysu

140
Podziel się:

Agencja nie oceniała w piątek Polskiej gospodarki. W tym czasie doprowadzała do końca ugodę z władzami USA w sprawie swoich ratingów śmieciowych obligacji. Oceny Moody's sprzed krachu finansowego w 2008 r., były jednym z elementów tak potężnego tąpnięcia na światowych rynkach.

Moody’s zapłaci rządowi USA prawie miliard dolarów. To cena za ratingi sprzed kryzysu
(AP Photo/Richard Drew)

Agencja nie oceniała w piątek polskiej gospodarki. W tym czasie doprowadzała do końca ugodę z władzami USA w sprawie swoich ratingów śmieciowych obligacji. Oceny Moody's sprzed krachu finansowego w 2008 r. były jednym z elementów potężnego tąpnięcia na światowych rynkach.

Agencja ratingowa zgodziła się zapłacić 864 mln dol. tytułem rozliczenia z amerykańskimi władzami federalnymi i stanowymi. Wszystko przez jej ratingi ryzykownych papierów hipotecznych w okresie poprzedzającym kryzys finansowy z 2008 r. O tych wydarzeniach powstał nawet film oparty na książce Michaela Lewisa "The Big Short".

Jak donosi Reutersrozstrzygnięcie jest wynikiem porozumienia 21 stanów, Dystryktu Kolumbii i Departamentem Sprawiedliwości z Moody's. Tak kończy się sprawa zarzutów o to, że firma przyczyniła się do najgorszego kryzysu finansowego od czasów wielkiej depresji w latach 20.

- Moody's nie stosował się do własnych standardów ratingowych - skomentował porozumienie zastępca prokuratora generalnego Bill Baer. W pozwie zarzucano, że ratingi Moody były silnie związane ze źródłami finansowania agencji. Firma miała też zupełnie świadomie nadmuchiwać oceny toksycznych papierów hipotecznych.

- Ratingi były pod wpływem żądań potężnych klientów bankowości inwestycyjnej, które wyemitowały papiery wartościowe i płaciły Moody's za ich ocenę - powiedział prokurator generalny Connecticut George Jepsen.

Wcześniej podobne porozumienia zawarła agencja Standard & Poor's. Na jego mocy wypłaciła rządowi USA w 2015 roku 1,3 mld dol. Moody's zapowiada, że 437,5 mln dol. przekaże do Departamentu Sprawiedliwości, a pozostałe 426,3 mln dol. dostaną poszczególne stany.

W ramach porozumienie agencja zgodziła się także stosować specjalne środki mające zapewnić większą wiarygodność ratingów kredytowych w przyszłości. Jednocześnie firma broniąc się zauważa, że ugoda nie zawiera stwierdzenia naruszenia prawa lub przyjęcia przez nią odpowiedzialności za kryzys.

Ponadto zawarte w umowie niektóre środki mające przyczynić się do większej zgodności ratingów z rzeczywistym zagrożeniem ze strony konkretnych instrumentów finansowych już zostały wdrożone.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(140)
Lok
7 lat temu
Znajomy mi mówił ze jak rząd sie wyłączy i TVP ze zbiórki na WOŚP to nawet połowy niebedzie tego co w zeszłym roku . A tu proszę :-) super rodacy !!! Jesteśmy wielcy !:-)
kszyh
7 lat temu
Robili to co pan Kaczyński sugeruje polskim instytucjom finansowym. Zachowywali się patriotycznie, zgodnie z interesem swojego narodu. Co prawda nie wiem czy ich naród to rząd USA, czy banda banksterów.
NIEDONEK
7 lat temu
POLSKA POWINNA RÓWNIEZ OSKARŻYĆ O BEZPODSTAWNE OBNIŻENIE RATINGU W 2016 ROKU ALBO NIECH ZAPŁACI OPOZYCJA BO TO W WYNIKU JEJ NIEPRAWDZIWYCH DONOSÓW.
M.
7 lat temu
Myślę, że trzeba wystawiać rankingi firmom rankingowym :)
az
7 lat temu
[QUOTE] Ratingi były pod wpływem żądań potężnych klientów bankowości inwestycyjnej, które wyemitowały papiery wartościowe i płaciły Moody's za ich ocenę [/QUOTE] W normalnym świecie taka agencja powinna ogłosić upadłość. Dlaczego w takim razie w ogóle jeszcze istnieje?
...
Następna strona