Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rating Polski. Ministerstwo finansów: decyzja S&P o obniżeniu ratingu jest niezrozumiała

Rating Polski. Ministerstwo finansów: decyzja S&P o obniżeniu ratingu jest niezrozumiała

Fot. East News/STANISLAW KOWALCZUK

Decyzja agencji ratingowej Standard & Poor's o obniżeniu oceny ratingowej Polski jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej - skomentowało w piątek ministerstwo finansów.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus" - podała agencja w piątkowym komunikacie. Perspektywa ratingu jest negatywna.

Po decyzji S&P swoją ocenę wydała agencja Fitch. Utrzymała ona rating Polski na dotychczasowym poziomie A- oraz A (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej) z perspektywą stabilną, natomiast agencja Moody's, mimo wskazania 15 stycznia jako możliwej daty ogłoszenia oceny ratingowej Polski, nie przedstawiła swojego komunikatu.

"Decyzja agencji ratingowej Standard & Poor's o obniżeniu oceny ratingowej Polski jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej. Decyzja ta jest sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych, największych międzynarodowych instytucji finansowych oraz uczestników rynków finansowych. Jest tym bardziej niezrozumiała, że nie została poprzedzona zmianą perspektywy oceny ratingowej, która przed decyzją agencji S&P była pozytywna. W opinii MF rozczarowujące jest podejście agencji do kwestii dialogu ze stroną polską w celu wyjaśnienia wątpliwości zgłaszanych przez agencje do tzw. klimatu politycznego" - napisano w komentarzu resortu finansów.

Ministerstwo podkreśliło, że "z raportu uzasadniającego decyzję S&P wynika, że agencja od ostatniego swojego raportu na temat Polski z sierpnia 2015 nie zmieniła ocen Polski w żadnym z kluczowych kryteriów dla oceny ratingowej stosowanych przez agencję według swojej metodologii."

MF zauważa, że projekcje Banku Światowego pokazują, że Polska osiągnie najwyższy wzrost PKB w regionie. Dodaje, że podobną ocenę Polski zaprezentował Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdzając, iż "obowiązkowy przegląd (...) potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki oraz właściwą politykę makroekonomiczną".

"Argumenty przytaczane przez S&P, mające uzasadniać podjętą decyzję o obniżeniu ratingu, dotyczą tylko sfery zmian politycznych w Polsce. S&P nie zgłaszał tych problemów do omówienia ani w grudniu, gdy odbywała się konferencja telefoniczna z przedstawicielami Polski, ani do chwili obecnej" - stwierdza w komentarzu MF.

Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna. W uzasadnieniu decyzji S&P napisał, że "od wygrania wyborów w październiku 2015 r., nowy polski rząd zainicjował różne działania legislacyjne, które naszym zdaniem osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak wynika z naszej oceny instytucjonalnej".

S&P poinformował, że perspektywa negatywna oznacza, iż w ocenie agencji istnieje "prawdopodobieństwo co najmniej jak jeden do trzech", że w ciągu 24 miesięcy rating zostanie ponownie obniżony, "jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od naszych obecnych oczekiwań". Agencja obniżyła krótko- i długoterminowy rating w walucie krajowej do "A-/A-2" z "A/A-1".

Obniżenie ratingu spowodowało gwałtowne osłabienie złotego. Po godzinie 18 euro wyceniano na 4,48 zł, podczas gdy pół godziny wcześniej kurs EUR/PLN wynosił 4,42. Za dolara po godz. 18 płacono 4,08 zł, a za franka 4,09 zł.

rating, mf, pkb, gospodarka, agencja, rating polski, andrzej szałamacha
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jo44
89.67.115.* 2016-01-20 07:39
sp gra na wzrost popytu na dolara. okazja się nadarzyła to skorzystali, popyt na makulaturę musi być, zwłaszcza w koloniach...
hbr
185.113.32.* 2016-01-19 13:51
Halo Halo, ale o co chodzi? Przez cały czas rząd deklaruje że zastał ruinę, zgliszcza i popielisko. Ludzie nie mają za co żyć, a polak cierpi katusze pod butem obcych mocarstw (Wszystko oczywiście przez tych złych przed nami). Skąd znowu ta zmiana klimatu? Z dnia na dzień nam się tak dobrze zrobiło? Spadł złoty deszcz? (czy może jednak ci przed nami tacy źli nie byli) Nie rozumiem. Pan minister twierdzi, że wszystko jest ok, że mamy pieniądze, stać nas na podwyżki, socjal, inwestycje etc. niesprawiedliwa instytucja insynuuje że polska się sypie, zadłuża, prowadzi nieracjonalną politykę pieniężna. Proszę o konsekwencję, skoro mamy tak źle to nic dziwnego że inni to zauważyli...
kuba974
77.89.105.* 2016-01-17 16:21
Wywalić cały obcy kapitał z naszego kraju. My Polacy poradzimy sobie sami.
Zobacz więcej komentarzy (221)