Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rating Polski według Moody's. Morawiecki nie spodziewa się zmian

Rating Polski według Moody's. Morawiecki nie spodziewa się zmian

Morawiecki jest ostrożny jeśli chodzi o rating. Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER
Morawiecki jest ostrożny jeśli chodzi o rating.

- Myślę, że będzie bez zmian - powiedział krótko Morawiecki w piątek pytany o informację agencji Moody's ws. ratingu Polski. Decyzja w tej sprawie powinna być znana w piątek wieczorem.

W maju br. agencja potwierdziła rating Polski na poziomie A2, jednocześnie podniosła perspektywę ratingu do stabilnej z negatywnej. Uznano wówczas, że ryzyka fiskalne oraz inwestycyjne, a także niepewność polityczna w Polsce zmalały.

"Główną przesłanką za decyzją Moody's o zmianie perspektywy dla ratingu polskiego rządu do stabilnej z negatywnej jest oczekiwanie, iż wpływ negatywnych czynników ryzyka dla sytuacji fiskalnej, które doprowadziły do (nadania - PAP) negatywnej perspektywy rok temu ustaje oraz, że wskaźniki długu pozostaną relatywnie korzystne" - napisano w komunikacie agencji.

Moody's wskazał, że spodziewa się, iż rząd nadal będzie przestrzegać 3-proc. limitu sektora finansów publicznych w relacji do PKB.

Wojna Morawieckiego z Rafalską. Poszło o ZUS

Na początku tygodnia Moody's zmienił swoje prognozy dotyczące rozwoju polskiej gospodarki. W poniedziałkowym komunikacie podano, że agencja spodziewa się, iż tym roku PKB polski wzrośnie o 4,3 proc., wobec spodziewanego wcześniej wzrostu w wysokości 3,2 proc. Ponadto Moody's uważa, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie na koniec tego roku 2,5 proc. PKB, a nie 2,9 proc., jak prognozowano wcześniej.

Zgodnie z danymi GUS w pierwszym kwartale tego roku PKB wzrósł o 4 proc. rdr, a w drugim o 3,9 proc. (PAP)

finanse, pap, mf, gospodarka, morawiecki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie