Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rating Turcji obniżony. Efekt słabej liry i bezradności Erdogana

35
Podziel się:

Agencja S&P obniżyła długoterminowy rating Turcji. W walucie obcej do "B+", a lokalnej do "BB-". Rating obniża też Moody's. To efekt spadków kursu liry i bezradności tureckiego rządu w tej kwestii.

Kolejene problemy Erdogana. Rating Turcji obniżony
Kolejene problemy Erdogana. Rating Turcji obniżony (AP/EastNews)

Lira słaba, jak nigdy. Turecki rząd traci nad nią kontrolę. Do tego polityczne zawirowania i brak pomysłu na gospodarcze wzmocnienie negatywnie odbija się na ratingach. Agencja S&P obniżyła właśnie długoterminowy rating Turcji do „BB-”. A Moody's do "Ba3".

Agencja S&P, w wydanym przez siebie komunikacie, informuje o obniżeniu długoterminowego ratingu Turcji. W walucie obcej do poziomu „B+”, a w lokalnej do „BB-” – podaje PAP Biznes.

Z kolei agencja Moody's obniżyła długoterminowy rating Turcji do "Ba3" z "Ba2" i zmieniła perspektywę ratingu na negatywną

S&P tłumaczy, że obniżka ratingów to efekt ekstremalnie mocnego osłabienia kursu liry. To nastąpiło w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Ponadto Turcja boryka się z przegrzaniem własnej gospodarki, nadmiernym zadłużeniem kraju oraz zawirowaniami politycznymi.

- W naszej opinii znaczące osłabienie liry ma negatywne implikacje fiskalne, pogarsza bilanse spółek oraz przynosi dalszą presję na rodzime banki. Prognozujemy, że w 2019 roku gospodarka zanotuje ujemny wzrost – piszą analitycy S&P, których uzasadnienie przytacza PAP.

Z kolei analitycy Moody's zwracają uwagę na postępującą słabość tureckich instytucji publicznych i związane z tym obniżenie przewidywalności tamtejszej polityki. W konsekwencji rosną obawy o utrzymanie niezależności tureckiego banku centralnego.

Do tego eksperci podkreślają, że od początku roku lira względem dolara straciła prawie 40 proc., co jest ogromnym spadkiem.

Zobacz także: Zobacz też: Destabilizacja w Turcji to możliwość nowego kryzysu migracyjnego

**Dalsze obniżki**

Zdaniem analityków, nie tylko recesja i spowolnienie wzrostu konsumpcji stanowi problem. W przyszłym roku przewidują też utrzymanie się wysokiej inflacji w Turcji. Eksperci oceniają, że w ciągu najbliższych 4 miesięcy osiągnie ona swój szczyt na poziomie 22 proc. Do połowy 2019 roku ma spaść poniżej 20 proc., ale nadal będzie zbyt wysoka.

Do tego tradycyjny motor do wzrostu tureckiej gospodarki, czyli inwestycje, mogą w przyszłym roku spowolnić aż o 6 proc.

Analitycy prognozują też, że 2019 rok będzie pierwszym od dekady, kiedy nominalny wzrost kredytów w Turcji będzie niższy niż inflacja.

S&P zastrzega, że kolejna obniżka ratingu Turcji będzie możliwa, jeśli m.in. prawdopodobieństwo kryzysu systemu bankowego w tym kraju będzie rosnąć. Wpływ na tę ocenę będzie też miało ewentualne pogłębienie się kryzysu tureckiej gospodarki.

Podwyżka też jest możliwa. Jednak tylko wtedy, gdy rząd Turcji wprowadzi skuteczne działania, które poprawią wiarygodność tamtejszej gospodarki, ustabilizują płynność budżetu państwa, a także utrzymają inflację w ryzach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
monia
3 lata temu
mają więcej autostrad niż my i to bez pieniędzy z UE
klbj
4 lata temu
Amerykanie za wszelką cenę chcą obalić rządy Erdogana
OB
4 lata temu
A GDZIE NIEM ZŁODZIEI
OB
4 lata temu
TURCY ZLIKWIDOWAĆ GO ON NIE DAJE WAM WOLNOŚCI TYLKO ŚMIERĆ
Cynk
4 lata temu
Poradzą sobie zwłaszcza że całe złoto maja już sprowadzone do kraju. Turcja 564,5 ton złota rezerwy, wartość w dolarze 20 miliardów.
...
Następna strona