Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rating Hiszpanii znowu w dół. Włoskich banków też

0
Podziel się:

Obniżenie oceny wiarygodności kredytowej dotknęło też kilkadziesiąt banków.

Rating Hiszpanii znowu w dół. Włoskich banków też
(Moody75/CC/Flickr)

Aktualizacja: 9.19

Agencja Moody,s obniżyła dzisiaj w nocy rating Hiszpanii o dwa poziomy - z Aa2 do A1, z negatywną dalszą perspektywą. Decyzję uzasadniono m.in. podatnością kraju na napięcia na rynkach oraz prognozami o umiarkowanym wzroście gospodarczym. Obniżenie wiarygodności kredytowej nie ominęło tez 24 włoskich banków.

Moody's wyjaśniła, że _ Hiszpania nadal jest podatna na napięcia na rynkach _, a wzrost gospodarczy w 2012 r. wyniesie w najlepszym wypadku 1 proc., a nie 1,8 proc. jak dotychczas prognozowała agencja. Sprawia to, że _ spełnienie ambitnych celów budżetowych będzie jeszcze trudniejsze _ - dodała agencja.

Poziom A1 jest piątym w skali Moody's. Agencja ta jest surowsza w stosunku do Hiszpanii niż jej konkurenci, agencje Standard & Poor's i Fitch, które w ciągu ostatnich 15 dni obniżyły wiarygodność kredytową tego kraju do czwartego poziomu, AA-.

Z kolei agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła wczoraj wiarygodność kredytową 24 włoskich banków i instytucji finansowych. Agencja twierdzi, że włoskie banki są w słabej kondycji.

Według agencji, włoskie banki będą płaciły duże odsetki za pożyczanie pieniędzy przez wiele lat. S&P uważa, że nie będzie im łatwo odzyskać poprzednią wiarygodność. UniCredit największy włoski pożyczkodawca, który kontroluje polski bank Pekao SA, utrzymał swoja dotychczasową ocenę.

Obniżka jest wynikiem ogromnego zadłużenia całych Włoch. W zeszłym miesiącu agencja obniżyła wiarygodność siedmiu dużych włoskich banków oraz całego kraju. Ocena wiarygodności kredytowej Włoch to obecnie A, zamiast dotychczasowego A+. S&P swoją decyzję tłumaczyła tym, że perspektywy ożywienia włoskiej gospodarki znacznie się oddaliły, a obecna koalicja rządowa w Rzymie nie jest w stanie sprostać wyzwaniom, przed którymi stoi kraj.

Czytaj więcej o ostatnich decyzjach agencji ratingowych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t129563.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/wloskie;banki;z;obnizona;ocena;agencji;ratingowej,0,0,939520.html) Pogrom w bankach. Masowa obniżka ratingów Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła wiarygodność kredytową włoskich banków i instytucji finansowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t95233.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratingi;niemiec;i;francji;pod;presja;winne;banki,233,0,937193.html) Banki pogrążą unijne potęgi? To będzie wstrząs Fitch: Nie wiadomo, jak wielkie straty banków mogą spowodować piętrzące się kłopoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t161148.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratingi;w;dol;a;i;tak;sa;lepsi;od;polski,32,0,936224.html) Są na skraju bankructwa, ale lepsi od Polski Money.pl zestawił oceny agencji ratingowych największych europejskich gospodarek. Ekonomiści wieszczą recesję.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)