Notowania

islandia
17.02.2012 23:24

Rating Islandii już nie jest śmieciowy

Ocena wiarygodności była śmieciowa. Teraz MFW prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WorldIslandInfo.com/CC/Flickr)

Agencja ratingowa Fitch ogłosiła, że podnosi o jeden stopień ocenę wiarygodności kredytowej islandzkich obligacji, z poziomu _ śmieciowego _. Jako powód podano systematyczną poprawę kondycji islandzkiej gospodarki po kryzysie z 2008 roku.

Fitch podniósł rating Islandii ze śmieciowego poziomu BB+ do BBB-. Islandzka gospodarka powoli, lecz systematyczne wychodzi z zapaści z 2008 roku, a władze powstrzymały wzrost bezrobocia - podano w komunikacie.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w tym roku Islandia odnotuje wzrost gospodarczy 2,5 proc., wyższy od wielu państw europejskich borykających się z kryzysem w strefie euro.

W 2008 roku w Islandii doszło do załamania się systemu bankowego. W 2003 roku dokonano prywatyzacji islandzkich banków państwowych, co doprowadziło kraj na krawędź załamania gospodarczego. Po prywatyzacji banki niebywale rozwinęły swą aktywność międzynarodową, tak że ich aktywa dziewięciokrotnie przekraczały wysokość islandzkiego PKB. Kryzys, który w 2008 roku dotknął Islandię, zmusił rząd w Reykjaviku do znacjonalizowania 90 proc. sektora bankowego.

Od całkowitego krachu uratowała ją natychmiastowa pomoc finansowa Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Długotrwałe protesty społeczne, których uczestnicy zarzucali władzom nieudolność w obliczu kryzysu gospodarczego, doprowadziły do ustąpienia w 2009 roku rządu Geira Haardego.

O Islandii czytaj w Money.pl
Islandia jednak nie sprzeda ziemi Chińczykowi Inwestor oferował dziesięć milionów dolarów za 0,3 procenta powierzchni kraju.
Premier przed sądem. Za wywołanie kryzysu Chodzi o załamanie się systemu finansowego w 2008 roku.
Islandia w UE. Największy kłopot to ryby? Otwarte zostały 4 rozdziały negocjacyjne, z czego dwa od razu podczas pierwszej rundy rokowań zamknięto.
Tagi: islandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz