Notowania

druga fala kryzysu
17.10.2011 11:22

Ratingi Niemiec i Francji pod presją. Winne banki

Fitch: Nie wiadomo, jak wielkie straty banków mogą spowodować piętrzące się kłopoty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Agencje ratingowe mogą obniżyć poziom wiarygodności kredytowej Francji i Niemiec, co stanowiłoby wstrząs dla całej strefy euro - poinformował _ Handelsblatt _.

Jak relacjonuje gazeta, według agencji ratingowej Fitch wiąże się to nie tylko ze znacznym zadłużeniem tych państw, ale również z tym, że większość najważniejszych światowych banków prywatnych nie jest w wystarczającym stopniu odporna na obecny kryzys.

Siedem spośród największych banków inwestycyjnych, w tym Deutsche Bank, zagrożonych jest obniżeniem ratingu. _ Ponadto ze względu na ich skomplikowaną strukturę biznesową oraz podatność na ryzyka skumulowane trudno się zorientować, jak wielkie straty mogłyby one ponieść w razie spiętrzenia się nieprzewidzianych wydarzeń _ - zaznaczył Fitch.

_ - Nowy pakiet ratunkowy dla zadłużonych krajów południowej części strefy euro obciąży również finanse publiczne Francji _ - powiedział _ Handelsblatt _ główny ekonomista Commerzbanku Joerg Kraemer. Dodał, iż prawdopodobne jest, że w najbliższych tygodniach agencja ratingowa Standard&Poor's zmieni perspektywę wiarygodności kredytowej Francji na negatywną, a w przyszłym roku _ mogłaby także nastąpić definitywna utrata najlepszej oceny AAA _.

Cytowany przez _ Handelsblatt _ główny ekonomista Barclays Capital Deutschland Thorsten Polleit nie wykluczył możliwości, że agencje zrewidują również ocenę wiarygodności kredytowej Niemiec.

Szefowie resortów finansów G20 szukali sposobu na kryzys w Paryżu (Euronews, ang.):

Co prawda w razie urzeczywistnienia założeń obecnej polityki finansowej Berlin zdoła w najbliższych latach zmniejszyć coroczny deficyt budżetowy. - A_ le świadczenia pomocowe, jakie rząd federalny chce udostępnić teraz innym krajom strefy euro, mogą doprowadzić do drastycznego pogorszenia się sytuacji zadłużeniowej, co mogłoby także wzbudzić wątpliwości co do ratingu AAA dla Niemiec _ - podkreślił Polleit.

Chiny pomogą eurozonie?

Być może złego scenariusza uda się uniknąć, boChiny mogą finansowo wesprzeć kraje Eurolanduinwestując dziesiątki miliardów euro w ich infrastrukturę i obligacje skarbowe - informował ostatnio tygodnik Sunday Times.

Z informacji Sunday Timesa wynika, iż zadłużone państwa eurostrefy zanim mogłyby liczyć na duże sumy od Chin musiałyby udowodnić, że radzą sobie z rosnącymi kosztami emerytur oraz świadczeń społecznych i że panują nad zamieszkami.

Doniesienia pojawiły się po weekendowym szczycie ministrów finansów G20 w Paryżu.W komunikacie końcowym ministrowie finansów i prezesi banków państw wchodzących w skład G20 podkreślili chęć zwiększenia zasobów i elastyczności działania Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej, który ma śpieszyć z pomocą państwom dotkniętym kryzysem, takim jak w tej chwili jest Grecja.

Czytaj więcej o kryzysie zaufania do państw i banków
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t45488.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kolejny;cios;dla;hiszpanii;wiarygodnosc;kredytowa;w;dol,117,0,935797.html) Kolejny cel agencji ratingowych. Kraj zagrożonych banków Agencja ratingowa Standard&Poor's obniża ocenę wiarygodności kredytowej kolejnego państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t160608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;polski;zagrozony;o;ile;rzad;nie;przedstawi;planow;redukcji;deficytu,133,0,934533.html) Rating Polski zagrożony, o ile rząd nie... Polska okazała się odporna na pierwszą fazę kryzysu, ale w drugiej fazie ta odporność będzie dalej testowana ze względu na szoki dla bilansu rządu i gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t160939.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/obawy;o;kondycje;bankow;z;hiszpanii;ratingi;w;dol,35,0,934435.html) Ostre cięcia ratingów. Właściciel BZ WBK i dziewięć innych banków Niższy rating ma bank uważany za największy w strefie euro pod względem kapitalizacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t37827.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;po;kolejnym;obnizeniu;ratingu;wszystko;przez;niepewnosc;w;strefie;euro,63,0,931903.html) Włochy po obniżeniu ratingu. "Agencje działają jak stado" Tak posunięcie agencji Fitch skomentował szef włoskiego banku centralnego.
Tagi: druga fala kryzysu, rating, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz