Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raty kredytów walutowych spadną nawet o siedem procent

0
Podziel się:

Złotemu będzie sprzyjać RPP, która podniesie stopy procentowe.

Raty kredytów walutowych spadną nawet o siedem procent
(PAP/Radek Pietruszka)

Dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów walutowych. Polska waluta w tym roku powinna się umocnić, co spowoduje spadek spłacanych przez nich zobowiązań.

Takiego zdania są analitycy ankietowani przez Money.pl. Ze średniej ich prognoz wynika, że za pół roku frank szwajcarski będzie tańszy o ponad 5 procent, a za rok nawet o 9 procent. Jest duża szansa, że polska waluta wyraźnie umocni się wobec euro. Najtrudniej złotemu będzie zyskać wobec dolara, który będzie utrzymywał się w okolicach obecnego poziomu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzki;rzad;nie;ulatwia;zycia;walutowym;kredytobiorcom,244,0,788724.html) Zawadzki: Rząd nie ułatwia życia walutowym kredytobiorcom
Analitycy podkreślają jednak, że taki scenariusz zrealizuje się pod warunkiem, że sytuacja w krajach arabskich i na rynku ropy naftowej nieco się uspokoi, a w Polsce Rada Polityki Pieniężnej nie cofnie się przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych.

- _ Zakładamy, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się podnieść stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego w kwietniu. W dłuższym terminie złoty powinien zyskiwać względem euro na fali postępującego ożywienia w krajowej gospodarce oraz ciągłej poprawy nastrojów inwestycyjnych na światowych rynkach _ - uważa Michał Fronc, analityk z DM TMS Brokers.

Tłumaczy, że umocnienie dolara może wynikać z coraz większych obaw o to, że wraz z rosnącą inflacją amerykański bank centralny zacznie wreszcie podnosić stopy procentowe. Zakończy tym samym program wspierania gospodarki USA przez _ pompowanie _ taniego pieniądza na rynek.

Umocnienie złotego w rękach RPP

Największymi optymistami prognozującymi umocnienie złotego zwłaszcza wobec franka szwajcarskiego są: Michał Fronc z TMS Brokers oraz Marcin R.Kiepas z DM XTB. Ich zdaniem w perspektywie 12 miesięcy frank szwajcarski ma szanse spaść do poziomu poniżej 2,80 złotego. Zakładają też, że polska waluta będzie sukcesywnie umacniać się w stosunku do euro.

|

| |
| --- | --- |

Umocnienie złotego, choć w nieco mniejszej skali prognozują również inni analitycy zapytani przez Money.pl. Wszyscy uzależniają jednak swoje przewidywania od polityki monetarnej naszej Rady Polityki Pieniężnej, jak również innych banków centralnych. W tym przypadku największą niewiadomą pozostaje zachowanie amerykańskiego Fed.

- _ Zakładamy, że mimo ostatniego złagodzenia swoich wypowiedzi członkowie Rady Polityki Pieniężnej jednak zmienią zdanie i w tym roku będziemy jeszcze mieli podwyżki stóp procentowych. Tym bardziej, że o zacieśnianiu polityki monetarnej coraz głośniej mówią również przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego _ - mówi Rafał Benecki, ekonomista z ING Banku.

Złoty nie zacznie jednak zyskiwać od razu. Jak podkreśla Marek Rogalski, analityk z DM BOŚ, polska waluta w marcu może się jeszcze nieco osłabić. - _ W tym miesiącu złoty może być słabszy. Będzie miała na to wpływ sytuacja geopolityczna w Afryce i na Bliskim Wschodzie _ - mówi analityk.

Mocniejszy złoty to niższe raty kredytów walutowych

Mocniejszy złoty to dobra wiadomość dla osób, które spłacają kredyty hipoteczne w walutach obcych. Spadek wartości franka szwajcarskiego, euro czy dolara oznacza dla nich bowiem, że zapłacą niższe raty swoich zobowiązań. Jeżeli średnie prognozy analityków się sprawdzą, to rata kredytu w szwajcarskiej walucie w ciągu sześciu miesięcy może spaść o ponad 3 procent, a w ciągu roku nawet o prawie 7 procent.

Jak wynika z obliczeń Open Finance dla Money.pl, rata kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, która dziś przekracza 1460 złotych, za rok ma szansę być nawet o 100 złotych niższa. Nieco mniej spadnie wartość miesięcznego zobowiązania w euro, w przypadku którego różnica w wysokości miesięcznej raty może wynieść najwyżej około 50 złotych. Gorzej wygląda sytuacja posiadaczy kredytów w amerykańskiej walucie. W ich przypadku niewykluczony jest nawet wzrost ich zobowiązań o kilkanaście złotych miesięcznie.

Raty kredytów walutowych
Waluta Lipiec 2008 Marzec 2011 1M 6M 12M
CHF 1219 1 464 1 468 1 410 1 364
USD 1268 1 378 1 397 1 395 1 387
EUR 1614 1 368 1 355 1 334 1 315

Źródło: Money.pl na podstawie danych Open Finance. Kredyt na nieruchomość wartą 300 tys. zł (240 tys.zł kredytu plus 60 tys.zł wkładu własnego), zaciągnięty w lipcu 2008 roku. W obliczeniu uwzględniono średnie prognozy walutowe analityków dla Money.pl.

Spadek walutowych zobowiązań będzie jednak uzależniony jeszcze od tego, jak polski rząd zachowa się w sprawie deficytu finansów publicznych. Analitycy podkreślają, że zaniedbania w tym zakresie mogą zachwiać zaufaniem do naszego kraju i tym samym poskutkować odpływem kapitału z polskiego rynku.

- _ Odpowiednie działania zbliżające Polskę do wyjścia z grupy krajów objętych przez Unię Europejską programem nadmiernego deficytu może zwiększyć przychylność i zaufanie do polskiej gospodarki _ - podkreśla Michał Mąkosa, analityk z FMCM. Na korzyść polskiej waluty wpłynie wreszcie utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego i spadek bezrobocia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t128615.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/pawlak;wypowiada;wojne;bankom;-;nie;chce;spreadow,69,0,750661.html) Pawlak wypowiada wojnę bankom - nie chce spreadów Wicepremier chce, by klienci spłacali kredyty walutowe według kursu NBP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t102709.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ranking;spreadozercow;sprawdz;ktory;bank;jest;najdrozszy,233,0,787433.html) Ranking spreadożerców. Sprawdź, który bank jest najdroższy Już niedługo 900 tysięcy posiadaczy kredytów hipotecznych w walutach może płacić niższe raty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)