Notowania

wojna w strefie gazy
29.07.2014 16:36

Recep Tayyip Erdogan z radością zwróci Amerykanom medal

Amerykański Kongres Żydowski zażądał od premiera Turcji zwrotu odznaczenia, z powodu jego niedawnych wypowiedzi na temat konfliktu w Strefie Gazy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Turecki premier (na zdjęciu) oświadczył, że z zadowoleniem zwróci odznaczenie przyznane mu w 2004 roku przez Amerykański Kongres Żydowski. Organizacja zażądała zwrotu z powodu niedawnych wypowiedzi Erdogana na temat konfliktu w Strefie Gazy.

W imieniu Erdogana do przewodniczącego Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego, Jacka Rosena, napisał ambasador Turcji w USA Serdar Kilic. Jak oznajmił, Erdogan z zadowoleniem zwróci odznaczenie z powodu postępowania Izraela w Strefie Gazy i _ godnego ubolewania stanowiska zajętego przez obecne kierownictwo Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego wobec niedawnych ataków na niewinnych cywilów w Gazie _. List z datą 27 lipca upubliczniono dzisiaj. Biuro Erdogana opublikowało list w mediach, przedstawiając je jako oficjalną odpowiedź Turcji.

Z kolei w liście otwartym z ubiegłego tygodnia przewodniczący Rosen nazwał tureckiego premiera _ najbardziej napastliwym antyizraelskim przywódcą na świecie _. Rosen przywołał niedawną wypowiedź Erdogana, według którego Izrael _ przebił Hitlera w barbarzyństwie _ swymi atakami na terytorium palestyńskie. Rosen podkreślił, że w 2004 roku Erdogan został odznaczony przez Amerykański Kongres Żydowski za wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania na Bliskim Wschodzie i ochronę obywateli żydowskich w Turcji.

Erdogan, który w sierpniu startuje w pierwszych w historii Turcji powszechnych wyborach prezydenckich, oskarżył Izrael, prowadzący ofensywę lądową w Strefie Gazy, o ludobójstwo.

Turecki ambasador zapewnił, że zaangażowanie Erdogana na rzecz _ walki z terroryzmem, zapobiegania wszelkim formom ekstremizmu, dążenia do dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego na drodze pokojowych środków, a także zapewnienia bezpieczeństwa i pomyślności społeczności żydowskiej w Turcji pozostaje tak silne jak wcześniej _.

Zaznaczył jednak, że turecki przywódca nie może przymykać oka na _ politykę okupacji, blokady i zniszczenia, którą izraelski rząd stosuje przeciwko Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy _. Ambasador zaapelował w liście do kierownictwa Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego o _ publiczne potępienie polityki izraelskiego rządu, która wywołała na całym świecie powszechne oburzenie _.

W ciągu trwającej od trzech tygodni eskalacji zginęło ponad 1,1 tys. Palestyńczyków. Po stronie izraelskiej życie straciło 53 żołnierzy i trzech cywilów.

Tagi: wojna w strefie gazy, Recep Tayyip Erdogan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz