Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Referendum emerytalne odrzucone przez Sejm

0
Podziel się

Po głosowaniu rozległy się okrzyki Solidarność, Solidarność.

Referendum emerytalne odrzucone przez Sejm
(Reporter)
bDainyfF

Za przeprowadzeniem referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego opowiedziało się 180 posłów. 233 było przeciwnych a 42 wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Solidarności uważa jednak, że i tak odniósł sukces. - _ Związkowcy już zwyciężyli _ - mówił Piotr Duda. Politycy opozycji mówią z kolei o wielkim skandalu i oszustwie.

Aktualizacja: 20.25

Po głosowaniu część posłów skandowała: _ Solidarność, Solidarność _. Tuż przed głosowaniem rzecznik SLD Dariusz Joński zapowiedział, że jego klub, w razie odrzucenia inicjatywy referendalnej, złoży swoją. Jak podkreślał, Sojusz podobnie jak Solidarność zbierał podpisy w sprawie plebiscytu. Jak dodał, często podczas zbierania podpisów podchodzili do polityków SLD młodzi ludzie, którzy pytali o swoją przyszłość i o to czy nie będą musieli wyjeżdżać z kraju w poszukiwaniu pracy.

Wcześniej doszło do całodziennej debaty nad propozycją Solidarności przeprowadzenia referendum, w którym Polacy mieliby odpowiedzieć na pytanie, czy opowiadają się utrzymaniem obecnego wieku emerytalnego.

bDainyfH

Solidarność zebrała około 1,5 miliona podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy emerytalnej, która zakłada, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn miałby być wydłużony i zrównany do 67 roku życia. Zgodnie z koalicyjnym kompromisem, będzie możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Kobiety w wieku 62 i po przepracowaniu 35 lat, mężczyźni po ukończeniu 65 i po przepracowaniu 40 lat. Świadczenie będzie wynosiło 50 proc. wypracowanej emerytury.

_ - Niezależnie od wyniku głosowania posłów nad wnioskiem o referendum emerytalne związkowcy już zwyciężyli; 30 marca, w dniu głosowania, nic się nie kończy, wszystko się zaczyna _ - mówił jeszcze przed głosowanie do protestujących przed Sejmem przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

_ - Nie dajmy się sprowokować, mimo że padają pod naszym adresem obraźliwe słowa _ - dodał. - _ Nie jesteśmy hamulcowymi gospodarki, chcemy dłużej pracować, tylko rządzący muszą nam stworzyć do tego warunki. Każdy chce pracować, żyć w zdrowiu i utrzymać rodzinę _ - mówił.

Do uczestników kilkudziesięciotysięcznej demonstracji zwrócił się: _ Dziękuję, że jesteście, pamiętajmy o tym, że reprezentujemy nie tylko nasze centrale związkowe, ale dwa miliony Polaków i 94 proc. społeczeństwa, które jest przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego _.

bDainyfN

Różne reakcje polityków

Zdaniem sekretarza klubu PO Pawła Olszewskiego Sejm odrzucając wniosek Solidarności postąpił racjonalnie. Jak dodał, wszyscy - również opozycja - są świadomi konieczności przeprowadzenia reformy emerytalnej.

_ - Jak najbardziej racjonalna decyzja, innej de facto być nie mogło, bo referendum w tym kształcie było całkowicie nieuzasadnione. Tym bardziej, że wszyscy zdają sobie doskonale sprawę z konieczności przeprowadzenia reformy emerytalnej - na czele z Jarosławem Kaczyńskim i Leszkiem Millerem, którzy, jak rządzili, bardzo poważnie rozważali podniesienie wieku emerytalnego _ - powiedział Olszewski po głosowaniu.

Z kolei polityk PSL Janusz Piechociński przyznał, że jego ugrupowanie miało dyskomfort głosując przeciwko tak dużej liczbie obywateli, którzy podpisali się pod wnioskiem referendalnym. Ocenił jednak, że pytanie w nim zawarte _ było nietwórcze _ i nie dawało szansy na to, by odpowiedź na nie była dla polityków czytelnym wskazaniem dotyczącym zmian emerytalnych. Jak podkreślił, PSL starało się w propozycji reformy emerytalnej przedstawionej przez premiera Donalda Tuska dokonać przesunięć, na tyle na ile było to możliwe, w kierunku takich rozwiązań, których domagała się m.in. Solidarność.

bDainyfO

_ - Referendum nie będzie, ale sprawa pozostała _ - oświadczył natomiast prezes PiS Jarosław Kaczyński. - _ Będzie akcja Solidarności, będzie i na pewno nasza akcja zmierzająca do tego, aby to nie zostało wprowadzone. (...) Nacisk społeczny czasem daje rezultaty. Jeżeli jest to nacisk szerokiego frontu, to władza się czasem reflektuje _ - dodał. Kaczyński zaznaczył, że wierzy w to, iż PiS wróci do władzy i uchyli decyzje o podwyższeniu wieku emerytalnego.

Szef SLD Leszek Miller zapowiedział natomiast, że po świętach wielkanocnych do Sejmu trafi wniosek Sojuszu o referendum ws. wieku emerytalnego. - _ Tak jak my wspieraliśmy Solidarność, tak Solidarność będzie wspierać nas _ - dodał Miller. Zaznaczył, że wniosek Sojuszu _ nieco się różni od wniosku Solidarności, bo ma dodatkowe pytanie _. - _ Już niedługo będziecie mogli państwo obserwować podobną debatę, tym razem nad wnioskiem Sojuszu _ - powiedział lider SLD.

bDainyfP

Wniosek SLD ma zawierać pytanie dotyczące wieku emerytalnego i drugie - _ czy jesteś za tym, by można było przejść na emeryturę bez względu na wiek, po przepracowaniu przez mężczyzn 40 lat, a kobiety - 35 lat _.

_ - Zaoszczędzimy ponad 70 mln zł w budżecie _ - powiedział po głosowaniu rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Stwierdził, że klub RP wstrzymał się od głosu, gdyż odpowiedź na pytanie zaproponowane przez Solidarność była oczywista. Z drugiej strony - powiedział Rozenek - wynik głosowania oznacza, że został zignorowany głos prawie 2 milionów ludzi, którzy domagali się referendum. - _ Gdyby wnioskodawcy postawili mądrzejsze pytanie, głosowalibyśmy za, choć - jak wynika z arytmetyki - niewiele by to zmieniło _ - dodał.

Z kolei szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk powiedział PAP, że odrzucenie głosami PO i PSL wniosku o przeprowadzenie referendum emerytalnego jest _ wielkim skandalem i oszustwem Polaków _.

_ - PO i PSL dopuścili się tym głosowaniem wielkiego skandalu i oszustwa wobec Polaków. Przed wyborami Platforma i premier Donald Tusk nic nie mówili o podwyższeniu wieku emerytalnego. Teraz, gdy zebrano ponad milion podpisów pod referendum, rząd nie chce odwołać się do woli narodu i woli wbrew społeczeństwu dokonywać tych trudnych zmian _ - powiedział Mularczyk.

bDainygi
emerytury
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)