Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Referendum odwoławcze władz Żórawiny. Winna ferma norek

0
Podziel się

Mieszkańcy podwrocławskiej gminy chcą nowych władz, bo obecne nie dbają o miejscowość. Inicjatorzy referendum oskarżają też wójta o złamanie prawa.

Referendum odwoławcze władz Żórawiny. Winna ferma norek
(imagestock/iStockphoto)
bEsafBkl

W gminie Żórawina rozpoczęło się referendum, w którym mieszkańcy głosują w sprawie odwołania wszystkich gminnych władz - wójta oraz rady gminy. Inicjatywa referendalna była spowodowana między innymi kontrowersyjną inwestycją w fermę norek.

Przewodniczący gminnej komisji wyborczej Maciej Zatoński powiedział, że lokale wyborcze będą otwarte do godzinie 21, a w gminie uprawnionych do głosowania jest 7637 osób.

Iwona Wall-Pajtak, jedna z inicjatorek referendum powiedziała, że w ciągu kilku tygodni zebrano ponad 1400 podpisów za jego przeprowadzeniem.

bEsafBkn

_ - Nie było z tym najmniejszych problemów, wymagana minimalna liczba podpisów to niewiele ponad 700. Ludzie mają dosyć tego, że gmina sąsiadująca z Wrocławiem wygląda jak skansen, trzeba tu chodzić w ciemności po błotnistych drogach, w gimnazjum nie ma sali gimnastycznej. Sprawa budowy fermy norek przelała tylko czarę goryczy i zmobilizowała mieszkańców do działania _ - dodała Wall-Pajtak.

Choć budowa fermy norek została wstrzymana, mieszkańcy chcą odwołania radnych. _ - Trudno nam uwierzyć w tłumaczenia, że radni nie wiedzieli o tym, że wójt już w 2008 roku sprzedał swą prywatną działkę inwestorowi, który chce budować fermę norek. Ta ferma powstaje w okolicy naszych domów i znacząco obniża ich wartość. Ludzie brali kredyty i wyprowadzali się z centrum Wrocławia na wieś nie po to, by teraz mieć w sąsiedztwie taką fermę _ - podkreśliła Wall-Pajtak.

Wall-Pajtak dodała, że mieszkańcy złożyli też doniesienie do prokuratury i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, ponieważ _ uważają, że wójt działał na szkodę gminy i złamał prawo _.

Żórawina to typowa gmina wiejska w powiecie ziemskim wrocławskim. Liczy 33 wsie, jej atutem jest bliskość Wrocławia oraz fakt, że przez jej teren przebiega autostrada A4. Wójt Jan Żukowski pełni swą funkcję już trzecią kadencję.

bEsafBkt
Czytaj więcej w Money.pl
Polska ma poparcie w UE w sprawie dopłat Polsce zależy na tym, by mogła przesunąć na dopłaty bezpośrednie 25 procent unijnych funduszy z programu wspierającego rozwój obszarów wiejskich.
Referendum w gminie Obrazów nieważne Tylko 320 osób na prawie 5,5 tys. uprawnionych wzięło w niedzielę udział w referendum ws. odwołania wójta gminy Obrazów Krzysztofa Tworka.
Wójt gminy Janowiec odwołany w referendum Mieszkańcy gminy Janowiec (Lubelskie) odwołali w niedzielnym referendum wójta Tadeusza Koconia.
bEsafBkO
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)