Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
palenie
23.09.2012 17:49

Referendum w Szwajcarii. Palacze górą

Większość Szwajcarów wypowiedziała się przeciwko projektowi wprowadzenia całkowitego zakazu palenia tytoniu w restauracjach i barach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(malias/CC/Flickr)

Większość Szwajcarów wypowiedziała się przeciwko postulowanemu przez grupę obywateli projektowi wprowadzenia całkowitego zakazu palenia tytoniu w restauracjach i barach.

Jak poinformował przedstawiciel szwajcarskiego rządu, większość kantonów odrzuciła projekt wysunięty przez osoby ze stowarzyszenia _ Ochrona przeciwko pasywnemu paleniu _. Z pierwszych ogólnokrajowych szacunków wynika, że 66 proc. wyborców głosowało przeciwko zakazowi - podała agencja dpa.

Szwajcaria jest republiką związkową, składającą się z 26 kantonów, z których każdy posiada własną konstytucję oraz organy władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Obowiązujące od maja 2010 roku na terenie całej Szwajcarii przepisy zezwalają na palenie w restauracjach, jeżeli jest w nich wydzielone pomieszczenie dla palaczy. Właściciele małych lokali o powierzchni do 80 metrów kwadratowych mogą zezwolić na palenie w całej restauracji. Palenie tytoniu jest także dozwolone w biurach, w których pracuje tylko jedna osoba, oraz podczas prac wykonywanych na powietrzu.

Rząd oraz przedstawiciele gospodarki wypowiadali się w kampanii przed referendum przeciwko zaostrzaniu przepisów, ostrzegając przed negatywnymi skutkami radykalnego zakazu.

Inicjatorzy referendum wyrazili żal z powodu porażki, oceniając wynik głosowania jako _ krok do tyłu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Opodatkują papierosy-samoróbki? Jest plan Trwają rozmowy z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi nad formą nadzoru nad plantatorami tytoniu.
Tylko 7 tys. sklepów z tytoniem na cały kraj Węgierscy deputowani zatwierdzili nowelizację ustawy o sprzedaży wyrobów tytoniowych.
Znikną marki papierosów? Tego chce Unia Jednolite opakowania papierosów bez logo koncernów tytoniowych w całej Unii? Ich wprowadzenie rozważa Komisja Europejska, wzorując się na Australii.
Tagi: palenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz