Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reforma emerytalna. Paweł Borys uchyla rąbka tajemnicy

59
Podziel się

Wbrew przedstawianej od miesięcy wersji, aktywa które pozostaną w przekształconych OFE nie trafią na Indywidualne Konta Emerytalne lecz na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Reforma emerytalna. Paweł Borys uchyla rąbka tajemnicy
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
bEieyGOJ

Aktywa, które pozostaną w przekształconych OFE, nie trafią na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), lecz na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Ten scenariusz reformy OFE, odmienny od wcześniej zapowiadanego przez ministerstwo rozwoju, potwierdza prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

O sprawie poinformował "Puls Biznesu". Od miesięcy wiadomo, że rząd przymierza się do gruntownej zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Wicepremier Mateusz Morawiecki chce, abyna przełomie II i III kwartału była gotowa legislacja dotycząca zmian w OFE.

O samej reformie na razie wiadomo niewiele. Jej główne założenie polega na likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, zamiast których mają powstać inne fundusze zarządzające środkami. Właśnie w tych nowych podmiotach zostanie 75 proc. zgromadzonych w OFE aktywów - to przede wszystkim akcje spółek notowanych na giełdzie. Reszta - a więc obligacje, depozyty i inne papiery wartościowe - ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej (mówiąc wprost: do ZUS).

bEieyGOL

Jak zwraca uwagę "PB", aktywa, które pozostaną w przekształconych OFE, nie trafią na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), lecz na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). - To jest potwierdzona nowa informacja, bo wcześniej mówiliśmy, że trafią na IKE – mówi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, na którego powołuje się gazeta.

IKZE powstałe z OFE będą miały limit zaangażowania w akcje, który będzie stopniowo obniżany w ciągu siedmiu lat. Po upływie tego czasu klienci będą mogli sami wybrać strategię inwestycyjną swojego IKZE. OFE ulokowały na warszawskiej giełdzie ponad 100 mld zł. Chodzi o to, by nagłe ruchy na tych akcjach nie wywołały krachu na giełdzie.

Jak podaje Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, 54 proc. Polaków popiera założenia planowanej reformy emerytalnej w wykonaniu rządu PiS. Problem w tym, że ankieterzy pytają o projekt, którego szczegóły nie są jeszcze znane, a ogromna rzesza Polaków o pomyśle Mateusza Morawieckiego nawet nie słyszała.

bEieyGPm
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(59)
wwwolność
4 lata temu
Najlepsza metodą, by przejąć kontrolę nad ludźmi i kontrolować ich całkowicie, jest zabieranie im wolności po trochu, aby zredukować ich prawa przez drobne i praktycznie niedostrzegalne ograniczenia. Tym sposobem społeczeństwo nie zorientuje się, że wolność i prawa są mu zabierane do czasu, gdy zmiany zajdą za daleko i NIE BĘDZIE ODWROTU
60-latek
4 lata temu
Czy pieniądze znajdujące się na subkącie w ZUS też przejdą do IKE/IKZE?
Wawka
4 lata temu
No to policzymy. Nowak miał w OFE 1000 zł. Vincent, na polecenie Donalda i za zgodą Rzeplińskiego wziął 500 zł. Nowak i lud cicho siedział. Nowakowi zostało w OFE 500 zł. Teraz w projekcie jest, że na IKE/IKZE wpłacą Nowakowi 375 zł, a do Funduszu Rezerwy Demograficznej (ZUS) 125zł. Nowak krzyczy teraz, że ukradziono mu 125 zł. Ale jak Vincent brał 500 to Nowak milczał.
bEieyGPn
artie
4 lata temu
IKZE zamiast IKE, to ile będzie kosztowało dodanie tej litery ?
POLACY
4 lata temu
ZLODZIEJE OSZUSCI ZLODZIEJE OSZUSCI ZLODZIEJE OSZUSCI !!!!!!!!!!!
...
Następna strona