Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reforma emerytalna tematem rozmów Palikota z Komorowskim

0
Podziel się

Jeszcze w tym tygodniu premier ma spotkać się z Palikotem, by uzgodnić porozumienie.

Reforma emerytalna tematem rozmów Palikota z Komorowskim
(Reporter)
bDzvIoLF

Janusz Palikot powiedział po spotkaniu, że prezydent Bronisław Komorowski zachęcał go, by Ruch Palikota poparł reformę emerytalną. * *Trwało ono niespełna godzinę.

Według Palikota prezydentowi zależy na zbudowaniu szerokiego poparcia dla reformy emerytalnej. Pytany, czy Komorowski przekonał Ruch Palikota do poparcia tej reformy powiedział, że _ zachęcał _.

Później w programie _ Tomasz Lis na żywo _ Palikot mówił, że ma wrażenie, iż _ prezydent jest w tej sprawie w dość intensywnym kontakcie z premierem _. - _ Mam informację, że do czwartku dojdzie do spotkania mojego z premierem w sprawie ewentualnego porozumienia co do reformy _ - dodał lider RP.

bDzvIoLH

_ - Rozmawiałem z Pawłem Grasiem. Pytał się czy jestem w tym tygodniu w Sejmie, czy jest możliwe spotkanie _ - podkreślił Palikot, dopytywany o fakt, że informacje o jego ewentualnym spotkaniu z premierem pojawiały się już w ubiegłym tygodniu.

_ - Jeśli ma być jakieś porozumienie, spotkanie musi odbyć się przed piątkiem, bo w piątek są głosowania, m.in. w sprawie referendum _ - powiedział Palikot. W jego ocenie, pytanie które zaproponowano we wniosku jest _ głupie, z kategorii pytań czy chcesz być piękny i bogaty _.

Proponowane przez _ Solidarność _pytanie we wniosku obywatelskim brzmi: _ Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem dotychczasowego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn _.

Prezydencki minister Sławomir Rybicki na briefingu prasowym przed spotkaniem mówił, że Komorowski _ jest mocno zaangażowany w sprawę kompromisu wokół trudnej reformy emerytalnej i wielokrotnie podkreślał, że ufa, iż koalicji rządowej uda się znaleźć kompromis w sprawie reformy _.

bDzvIoLN

PO i PSL nie zdołały do tej pory wypracować porozumienia w sprawie reformy emerytalnej, która przewiduje wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. W poniedziałek premier Donald Tusk spotkał się z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Rybicki przypomniał na briefingu, że na początku lutego Komorowski zaprosił do Kancelarii Prezydenta przedstawicieli klubów parlamentarnych, by _ w dyskusji szukać konsensusu dla tej trudnej reformy _. Jak dodał, _ Ruch Palikota, jako jedyna partia opozycyjna, zadeklarował wtedy poparcie dla reformy _.

_ - Wszystkie te spotkania, również dzisiejsze z posłem Palikotem, służyć mają wypracowaniu jak najszerszego kompromisu i konsensusu, i włączeniu jak najszerszych grup społecznych do pracy nad tą trudną reformą _ - mówił prezydencki minister.

Politycy Ruchu zadeklarowali, że RP byłby gotów poprzeć zmiany w systemie emerytalnym, jednak pod pewnymi warunkami. W tym kontekście wymieniali m.in. możliwość dziedziczenia przynajmniej części składek zgromadzonych w ZUS czy darmowe badania po 60. roku życia.

bDzvIoLO
O emeryturach czytaj więcej w Money.pl
To Tusk zrobi w końcu Pawlakowi. Ze złości Premier Pawlak tupie nóżkami. W końcu może wytupać dziurę, w którą sam wpadnie.
2 300 stołków do wzięcia. Pawlak nie zerwie z Tuskiem Money.pl oszacował, ile politycy zarabiają na kontrolowaniu państwowych spółek, agencji i administracji. To przez te pieniądze ludowcy nie zerwą koalicji.
Pawlak, Palikot, Miller i Kaczyński. Zobacz, za ile poprą Tuska Będzie zgoda w sprawie emerytur czy wcześniejsze wybory? Money.pl sprawdził możliwe scenariusze.
bDzvIoMi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)