Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma emerytalna
03.06.2012 14:09

Reforma emerytur. SLD chce skarżyć do Trybunału Konstytucyjnego

- Ci, którzy twierdzą, że cała Europa wydłuża wiek emerytalny, patrzą tylko jednym - prawicowym okiem - grzmiał Miller.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD zebrał wymagane ustawowo 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. wydłużenia wieku emerytalnego. Ale go nie złoży w Sejmie, zaskarży za to ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - poinformował dziś szef Sojuszu Leszek Miller.

Politycy SLD zorganizowali dzisiaj w warszawskim Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat piknik, podczas którego rozdawali gazetki i ulotki pod hasłem _ nie dla pracy do 67. roku życia _. W pikniku wzięło udział kilkaset osób.

Ustawę, która wydłuża i zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn podpisał w ostatni piątek prezydent Bronisław Komorowski.

Do decyzji tej odniósł się w swym niedzielnym wystąpieniu na pikniku Miller. - _ Prezydent Komorowski podpisał złą ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67 lat. Niedaleko stąd, bo tylko o 1400 kilometrów, jest inny prezydent, który nie tylko nie wydłuża tego wieku, ale go skraca z 62 do 60 lat. To francuski socjalista Francois Hollande _ - podkreślił Miller.

_ - Ci, którzy twierdzą, że cała Europa wydłuża wiek emerytalny, patrzą tylko jednym - prawicowym okiem. My, którzy patrzymy oboma oczami, wiemy, że w systemie emerytalnym ważniejszy niż wiek, jest staż pracy, przepracowane lata, uczciwe umowy, legalna praca i godne wynagrodzenie _ - dodał szef SLD.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m198028.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reforma;emerytur;prezydent;podpisal;ustawe,182,0,1097654.html) *Emerytury przesądzone, ale partie nie dają za wygraną * Jedni się cieszą, inni chcą skarżyć reformę do Trybunału Konstytucyjnego. Zobacz, jak politycy reagują na podpisanie ustawy. Miller zapowiedział, że w przyszłym Sejmie, jeśli tylko SLD będzie mieć więcej mandatów niż obecnie (teraz ma 25), _ tą złą, "rządowo-palikotową" ustawę wyrzuci tam, gdzie jej miejsce - do kosza _.

_ - Wprowadzimy zasadę, że będzie można przechodzić na emeryturę bez względu na wiek, ale po przepracowaniu: kobiety 35 lat, mężczyźni - 40 lat. Wprowadzimy też zasadę, że przynależność do OFE będzie dobrowolna, uszczelnimy system składkowy i uczynimy Polskę krajem, gdzie praca jest normalnością, a nie przywilejem _ - powiedział lider SLD.

Poinformował też, że SLD zebrał wymagane ustawowo 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum, w którym Polacy mieliby się wypowiedzieć, czy zgadzają się pracować do 67. roku życia. _ - Nie przekażemy tych podpisów do Sejmu, bo nie chcemy, żeby trafiły w tryby sejmowej niszczarki. Pamiętamy, co się stało z podpisami, które zebrała NSZZ Solidarność, ale będziemy pamiętać i te podpisy zostaną u nas, w SLD jako nasz kapitał i mandat, który nas upoważnia do starania się o wyeliminowanie tej złej ustawy _ - zaznaczył Miller.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m216992.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reforma;emerytur;tusk;jest;wdzieczny;komorowskiemu,244,0,1097716.html) *Tusk jest wdzięczny Komorowskiemu. Słusznie? * Te reformy to konieczność. Inaczej możemy zapomnieć o wzroście gospodarczym - uważa premier. Lider SLD zapowiedział też, że jego klub zaskarży ustawę wydłużającą wiek emerytalny do Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z ustawą emerytalną, od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Niedzielny piknik miał też akcent piłkarski. Działacze Sojuszu rozdawali warszawiakom szaliki w barwach biało-czerwonych z logo SLD. Miller życzył polskiej reprezentacji piłkarskiej _ olśniewającego sukcesu _.

_ - Życzymy naszym chłopcom, żeby wywalczyli Mistrzostwo Europy, żeby pokazali polski futbol z najpiękniejszej strony, żeby byli skuteczni, walczyli fair play i strzelili jak najwięcej bramek. Chłopaki do boju! _ - zachęcał szef Sojuszu.

Czytaj więcej w Money.pl
Protestują przez emerytury. Ruszyli na Belweder - _ Chcemy pracować, tylko najpierw chcemy mieć pracę _ - grzmi przewodniczący OPZZ Jan Guz.
Żądają spotkania z prezydentem. Co chcą ugrać? Zdaniem rzecznika SLD, prezydent powinien spotkać się z szefami wszystkich partii opozycyjnych, zanim jeszcze podpisze ustawę.
To skandal więc poskarży się prezydentowi Posłowie większości partii opozycyjnych zapowiadają, że jak tylko dojdą do władzy to obalą reformę emerytalną.
Tagi: reforma emerytalna, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz