Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma KRUS? PSL nigdzie się nie spieszy

0
Podziel się:

Ani KRUS, ani podatek dochodowy nie są kopalnią złota dla budżetu - uważa Marek Sawicki.

Reforma KRUS? PSL nigdzie się nie spieszy
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)

Na razie nie ma rządowego projektu przepisów dotyczących płacenia składki zdrowotnej przez rolników, mają go opracować ministrowie pracy i zdrowia w porozumieniu z resortem rolnictwa - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

_ - Koncepcja przedstawiona przez premiera Donalda Tuska jest zgodna z koncepcją, którą wcześniej przedstawiło Polskie Stronnictwo Ludowe w postaci projektów. Chcemy traktować podobnie składkę zdrowotną rolników, jak pracujących poza rolnictwem - 1,25 procent od swoich dochodów zapłacą rolnicy za siebie, a reszta, 7,75 procent, ma być potrącona z podatku, w przypadku rolników - gruntowego, który musiałby samorządowi uzupełniać budżet państwa _ - powiedział Sawicki.

Podatek rolny (gruntowy) rolnicy płacą na rzecz gmin. Jest on w wielu wypadkach podstawowym źródłem dochodów samorządów. Według Krajowej Rady Izb Rolniczych, wpływy gmin z tego tytułu wynosiły w roku 2008 około 1,23 mld zł, w 2009 około 1,24 mld zł, a w roku 2010 około 990 mln zł.

Sawicki powiedział, że różnica między propozycjami premiera a PSL dotyczy tego, ile osób ma taką składkę płacić. Stronnictwo proponuje objęcie nią osób, które posiadają gospodarstwa powyżej 15 ha, premier w expose zaproponował, by płacili ją już rolnicy, których gospodarstwa są powyżej 6 ha. _ - De facto różnica w obciążeniu składką między propozycją premiera a PSL wynosiłaby około 70 mln zł _ - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Dodał, że gdyby została przyjęta wersja premiera, to budżet musiałby zapłacić 7,75 procent składki liczonej od średnich dochodów z działalności pozarolniczej. - _ My proponujemy, by składka była naliczana tak, jak dla samozatrudnionych, ale waloryzowana o parytet dochodowy w rolnictwie. Wtedy rolnicy płaciliby nie 1,25 procent składki, a połowę, bo taki jest parytet dochodowy - i również budżet w tej części płaconej za rolników płaciłby o połowę mniej _ - poinformował Sawicki.

Jak zaznaczył, wtedy część opłacana z budżetu państwa na składki zdrowotne będzie wynosiła około 2 mld zł, a część - przez rolników - 190-200 mln zł. Sawicki zaznaczył, że na razie nie ma gotowych rozwiązań prawnych dotyczących płacenia składki zdrowotnej.

_ - Jeżeli chodzi o reformę KRUS, to na pewno nie będzie ona robiona w pośpiechu _ - podkreślił minister. W przyszłym roku będą prowadzone dyskusje na ten temat i być może zostanie uchwalona koncepcja - dodał. Ponadto stwierdził, że rok 2013 powinien być okresem przygotowania rolników do wdrożenia się w nowy system. _ W mojej ocenie zmiany powinny wchodzić równolegle z nową perspektywa budżetową UE, a więc od 2014 roku _ - powiedział Sawicki.

Szef rządu w swoim expose zapowiedział od 2013 roku wprowadzanie w rolnictwie rachunkowości, a następnie opodatkowanie dochodów na ogólnych zasadach.

Ani KRUS, ani podatek dochodowy nie są _ kopalnią złota _ dla budżetu - stwierdził minister. Dodał, że już dziś jego zdaniem widać, że ze składki zdrowotnej płaconej przez rolników wielkich pieniędzy nie będzie, tak samo jak z podatku dochodowego.

_ - Ale skoro jest takie publiczne zapotrzebowanie na przechodzenie rolników do systemów powszechnych, to rolnicy są też gotowi, gdyż nie chcą, aby ich traktowano jako obywateli drugiej kategorii _ - tłumaczył.

Do najważniejszych zadań resortu Sawicki zaliczył dbanie o dobry przebieg debaty nad reformą przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej UE; opracowanie powszechnego systemu ubezpieczenia upraw i zwierząt, wypracowanie zasad funkcjonowania funduszu gwarancji płatności, który zapewniałby rolnikom zapłatę za sprzedane produkty; narodowy program melioracji i retencji. Ten ostatni program podobnie jak system podatkowy powinien być przygotowany w latach 2012-2014 i wprowadzony od 2014 roku od nowej unijnej perspektywy finansowej.

Na pytanie, czy będą zmiany w resorcie rolnictwa, minister odpowiedział: _ zmiany personalne będą, nowa organizacja - niekoniecznie _.

O reformie KRUS czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t95573.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/politycy;zawala;reforme;straca;rolnicy,145,0,749457.html) Politycy zawalą reformę. Stracą rolnicy Od marca 2012 budżet przestanie finansować składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;wzrost;krus;rolnicy;uciekna;na;cypr,154,0,747162.html) Przez wzrost KRUS rolnicy uciekną na Cypr Minister rolnictwa nie zgadza się, aby ryczałtowy podatek gruntowy zastąpiono innym ryczałtem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t80026.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;krus;co;proponuje;psl,70,0,966726.html) PSL też chce się wziąć za KRUS. Ulgi dla... _ - Miejmy świadomość, że rolnicy, którzy mają po kilka hektarów, prowadzą najczęściej gospodarstwa niedochodowe - _ mówi Jan Bury.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)