Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma mundurówek daleka od finału

0
Podziel się:

Premier zdementował doniesienia o porozumieniu ze związkowcami. Chce jednak ze zmianami zdążyć jeszcze przed wyborami.

Reforma mundurówek daleka od finału
(PAP/Radek Pietruszka)

Dzisiejsi emeryci służb mundurowych nie muszą się obawiać o wysokość świadczeń, ale zasady przechodzenia na emeryturę mundurową w przyszłości muszą uwzględniać zasady przyzwoitości i zdrowego rozsądku - uważa premier. Gotowy projekt ma pod koniec maja trafić do Sejmu - tak, aby został przyjęty jeszcze przed jesiennymi wyborami.

Podczas wspólnej konferencji z ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim Donald Tusk zdementował informację podaną w dzisiejszej prasie, że rozmowy rządu ze związkowcami służb mundurowych o świadczeniach emerytalnych dobiegają końca.

Premier zaznaczył, że rozmowy między związkowcami i rządem na temat reformy nadal trwają i są dalekie od finału. Podkreślił jednak, że kwestia przechodzenia na emerytury przez pracowników służb mundurowych wymaga zmiany.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Donald Tusk zapewnił, że osoby, które już mają uprawnienia emerytalne na nowych przepisach nie stracą.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Reforma to kilku miliardowy zysk dla budżetu, ale po wielu latach

Reforma emerytur mundurowych przyniesie niewielkie skutki finansowe dla budżetu państwa, a finalnym efektem powinien być stopniowy wzrost średniego wieku przechodzenia na emeryturę - powiedział na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller.

_ - Krótkoterminowe skutki reformy będą niewielkie, gdyż przyjęliśmy zasadę nienaruszalności praw nabytych. W długim okresie to może być kilka-kilkanaście miliardów złotych w zależności od tego, jaki będzie ostateczny wynik negocjacji, przy czym nie spodziewamy się dużego jednorazowego efektu tych zmian, tylko czegoś podobnego do skutków reform emerytur pomostowych, czyli stopniowego zwiększania się średniego wieku przechodzenia na emeryturę _ - powiedział.

Reforma ma dotyczyć systemu emerytalnego policjantów, żołnierzy, strażaków, strażników granicznych, pracowników więziennictwa - w sumie ponad 250 tys. osób.

Według informacji mediów, mundurowi mieliby pracować o pięć lat dłużej - prawo do emerytury zyskiwaliby po 20 latach pracy, w wieku minimum 50 lat. Nie będzie można łączyć emerytury z rentą, nie będzie podwyższania emerytury za zły stan zdrowia.

Wszystkie powyższe zmiany objęłyby obowiązkowo funkcjonariuszy wstępujących do służby po 2012 r. Obecni mundurowi mogliby wybierać - stary system lub nowy.

Gotowy projekt ma znaleźć się w konsultacjach społecznych na przełomie kwietnia i maja, a następnie trafić do Sejmu - tak, aby został przyjęty jeszcze przed jesiennymi wyborami.

Dziś przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych ponownie zasiedli do rozmów z przedstawicielami rządu w sprawie zmian w systemie emerytalnym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t12725.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prawa;nabyte;przez;mundurowych;nietykalne,5,0,807173.html) "Prawa nabyte przez mundurowych nietykalne" Zdaniem premiera, reforma emerytur mundurowych powinna być przyzwoita, ale _ nie może być tak, że po 15 latach służby 35-latek dostaje świadczenia _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t130042.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/armia;uprzywilejowanych;do;kazdego;doplacisz;490;zl,157,0,760477.html) Armia uprzywilejowanych. Do każdego dopłacisz 490 zł Emerytury mundurowych są o 1000 zł wyższe niż świadczenia dla cywili.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)