Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rehn: W styczniu ocena polskiego planu budżetowego

0
Podziel się:

Belgia, Cypr, Polska, Węgry i Malta podjęły kroki w celu uzdrowienia sytuacji i zredukowania deficytu - powiedział komisarz Olli Rehn.

Rehn: W styczniu ocena polskiego planu budżetowego
(ec.europa.eu)

Unijny komisarz ds. walutowych Olli Rehn powiedział , że pięć krajów członkowskich - w tym Polska - którym groziło, że nie ograniczą na czas swoich deficytów finansów publicznych, podjęło środki zaradcze. KE ma je ocenić na początku stycznia.

Belgia, Cypr, Polska, Węgry i Malta _ podjęły kroki w celu uzdrowienia sytuacji i zredukowania deficytu _ - powiedział komisarz na konferencji prasowej. To piątka krajów objętych procedurą nadmiernego deficytu, do których w listopadzie Rehn wysłał ponaglające listy z prośbą o przekazanie planów budżetów na 2012 r., by wykazać, jakie kroki są podejmowane w celu redukcji deficytu.

Komisarz zastrzegł jednak, że podejmowane przez kraje kroki wymagają wciąż doprecyzowania i że _ jest za wcześnie, by już teraz podjąć jakieś kroki _ w ramach procedury nadmiernego deficytu; ewentualnie ją zamknąć. - _ Na początku stycznia będzie czas na ocenę _ - powiedział Rehn.

Komisarz wysłał listy, uważając, że Polska i cztery kraje nie zdołały albo nie zdołają skorygować na czas deficytów. KE w swoich prognozach przewiduje, że deficyt polskich finansów publicznych wyniesie 5,6 proc. PKB w 2011 r., 4 proc. w 2012 i 3,1 proc. w 2013 r.; tymczasem wyznaczony przez KE termin redukcji deficytu do dozwolonego poziomu 3 proc. to w przypadku Polski 2012 r.

Polski rząd zapewnia, że zredukuje deficyt w terminie i w projekcie budżetu państwa na 2012 r. zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczy 3 proc.(PAP)

Czytaj więcej o kryzysie w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t197859.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/katastroficzna;prognoza;800;tysiecy;polakow;na;bruk;a;dolar;po;5;zlotych,142,0,982414.html) Katastroficzna prognoza. 800 tys. ludzi na bruk Groźba rozpadu strefy euro wciąż nad nami wisi. Dla Europy i Polski oznacza to załamanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ke;pogarsza;prognozy;dotyczace;wzrostu;polskiego;pkb;i;deficytu,142,0,963726.html) Gorsze prognozy wzrostu polskiego PKB, ale... Komisja Europejska szacuje, że wyniesie on 2,5 proc., zamiast przewidywanych 3,7 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;uwierzyl;w;plan;jacka;rostowskiego,220,0,828124.html) MFW uwierzył w plan Jacka Rostowskiego Spodziewa się, że działania zaproponowane przez resort finansów pozwolą obniżyć deficyt finansów publicznych do 3,6 proc. PKB w 2012 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)