Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rejestracja nowych samochodów w Polsce. W lipcu przybyło blisko 27 tys.

0
Podziel się

Na optymizm jest za wcześnie, bo negatywnie wpływa na rynek reeksport samochodów, z których część rejestrowana jest tymczasowo na terenie Polski, a następnie sprzedawana za granicę.

Rejestracja nowych samochodów w Polsce. W lipcu przybyło blisko 27 tys.
(ssuaphoto/iStockphoto)
bEpEaqrV

W lipcu zarejestrowano 26 tys. 581 nowych aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, o 17,67 proc. więcej niż przed rokiem i o 3,15 proc. mniej, niż przed miesiącem - podał instytut Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Od początku roku zarejestrowano w Polsce 195 tys. 410 samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, czyli o 1,37 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Samar podaje, że ponad 87 proc. spośród sprzedanych samochodów to auta osobowe.

bEpEaqrX

_ Czy zatem obserwowany wzrost liczby rejestracji oznacza, że polski rynek wkroczył na ścieżkę wzrostu i pozostanie na niej już dłużej? Niestety, nic na to nie wskazuje. Na optymizm jest jeszcze za wcześnie, gdyż cieniem na tych optymistycznych danych kładą się dwa czynniki: zjawisko rejestrowania przez dealerów aut "na siebie" oraz przybierający na sile reeksport samochodów, z których część rejestrowana jest tymczasowo na terenie Polski, a następnie sprzedawana za granicę _ - napisano w raporcie.

_ Reeksportowi sprzyja słaby złoty. IBRM Samar szacuje, że skala tego zjawiska w tym roku może przekraczać poziom 10 proc. Reeksport, co prawda poprawia statystyki sprzedaży poszczególnych marek, ale nie wpływa, szczególnie w dłuższym okresie, na ożywienie polskiego rynku _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu rynek samochodowy kwitnie Czerwiec charakteryzuje się słabą sprzedażą, ze względu na dużą liczbę świąt. Tymczasem w tym roku sprzedano ponad 1,3 mln aut osobowych.
Oto najbardziej popularna marka aut w Polsce Najchętniej kupowaną marką w Polsce była w ubiegłym roku Skoda. W ciągu całego roku zarejestrowano 33,5 tys. aut czeskiego producenta.
Tam sprzedaje się najwięcej aut luksusowych Chiny wyprzedziły więc pod tym względem zarówno same Niemcy, jak i USA.
bEpEaqsy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)