Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekord inflacji. Ceny rosną najwolniej od...

0
Podziel się:

Zobacz, czy w marcu w Polsce szykuje się kolejna obniżka stóp procentowych.

Rekord inflacji. Ceny rosną najwolniej od...
(sjlocke/iStockphoto)
bFeuxDYR

Aktualizacja, godz. 14.40

1,7 procent - o tyle wzrosły w styczniu ceny w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku - podał właśnie Główny Urząd Statystyczny.

To rekordowo niski wynik. Po raz ostatni wskaźnik inflacji był w Polsce tak nisko w 2007 roku. Jednocześnie po raz drugi z rzędu jest on niższy od tzw. celu inflacyjnego na poziomie 2,5 procent, wyznaczonego przez Radę Polityki Pieniężnej.

- _ Dane potwierdzają, że znajdujemy się w okresie silnego spadku inflacji, wywołanego recesją popytu wewnętrznego, niskim wzrostem płac, stabilnymi cenami surowców, obniżkami cen energii i efektami bazowymi _ - wylicza Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

bFeuxDYT

Inflacja na poziomie 1,7 procent r/r daje RPP argument do kolejnej obniżki stóp procentowych. Do tej pory od listopada mieliśmy w sumie cztery cięcia, które sprowadziły główną stopę referencyjną do pułapu 3,75 procent. Według Ignacego Morawskiego możliwy jest jej spadek nawet do poziomu 3,25 procent.

Giełda reaguje na dane o inflacji bardzo spokojnie. Wyraźniejszy ruch widać na polskiej walucie. Złoty zaczął się osłabiać w stosunku do euro, dolara i franka o około 0,3-0,4 procent.

Według GUS, najwyraźniejszy wzrost cen w ciągu roku był widoczny w przypadku żywności, napojów bezalkoholowych, alkoholowych oraz tytoniu (+3,4 procent r/r). Wolniej rosły za to np. opłaty związane z użytkowaniem mieszkania i nośnikami energii (+2,6 procent r/r). Wyraźny spadek, bo aż o 4,9 procent zanotowały za produkty z kategorii odzież i obuwie.

Jak zauważają ekonomiści, za tak znaczącym spadkiem dynamiki wzrostu cen stoją między innymi obniżki cen gazu, co jest wynikiem ubiegłorocznego porozumienia koncernu PGNiG z Gazpromem. Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska, spodziewa, że w kolejnych miesiącach inflacja w Polsce będzie jeszcze spadać.

bFeuxDYZ
Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne cięcie stóp? "RPP nie ma wyjścia" Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 4 procent.
Będą kolejne obniżki stóp? Belka już wie Belka pozytywnie ocenił dotychczasowe działania Rady Polityki Pieniężnej, polegające na stopniowej obniżce stóp procentowych.
Dalsze obniżki stóp? Sprawdź, na co liczy Rostowski _ - Cieszę się z wczorajszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej _- deklaruje minister finansów.
bFeuxDZu
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)