Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekord w Watykanie: najwyższy wskaźnik konsumpcji wina na osobę

0
Podziel się:

Mieszkańcy Państwa Watykańskiego wypijają aż 74 litry tego zacnego trunku rocznie.

Rekord w Watykanie: najwyższy wskaźnik konsumpcji wina na osobę
(ValentynVolkov/iStockphoto)

Watykan, najmniejsze państwo świata, został rekordzistą w pod względem konsumpcji wina na mieszkańca. Według Kalifornijskiego Instytutu Wina mieszkańcy Państwa Watykańskiego wypijają aż 74 litry tego zacnego trunku rocznie.

Wskaźnik zza Spiżowej Bramy, jak wynika ze statystyk California Wine Institute, jest znacznie wyższy niż w krajach, gdzie tradycyjnie produkuje się i pije dużo wina, m.in. Włochy (37,5 litra na mieszkańca) czy Francja i Hiszpania. Watykan prześcignął również USA, Niemcy, Chiny i Wielką Brytanię.

Portal dziennika _ La Stampa _, Vatican Insider od razu wyjaśnia, że w żadnym razie tego prymatu nie należy tłumaczyć wysokim użyciem wina do mszy. Być może konsumpcję podnosi to, iż w Watykanie mieszkają przede wszystkim mężczyźni i osoby starsze - dodają internetowi dziennikarze.

Największy wpływ na rekordową konsumpcję wina ma niewątpliwie sprzedaż tego trunku w watykańskim supermarkecie. Oferta jest tam wyjątkowo bogata, a ceny bardziej atrakcyjne niż we Włoszech, przede wszystkim z powodu znacznie niższej akcyzy. Dlatego sprzedaje się tam ogromne ilości win.

Choć wstęp do tego sklepu mają tylko osoby ze specjalnymi przepustkami, przede wszystkim pracownicy Watykanu, to jego obroty są rekordowe. Wprawdzie większość kupowanego tam wina wypija się z całą pewnością poza murami watykańskimi, to dzielona jest ona przez niewielką liczbę mieszkańców.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)