Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowo niski poziom wskaźnika nastrojów ekonomicznych

0
Podziel się:

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych spadł w czwartym kwartale 2003 r. o 6,4 pkt, osiągając rekordowo niski poziom 70,3 pkt - poinformował TNS OBOP. W dziewięcioletniej historii tego badania jeszcze nigdy dotąd nie było tak niskich wyników.

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych (WNE) spadł w czwartym kwartale 2003 r. o 6,4 pkt, osiągając rekordowo niski poziom 70,3 pkt - poinformował w czwartek TNS OBOP. W dziewięcioletniej historii tego badania jeszcze nigdy dotąd nie było tak niskich wyników.

Z informacji TNS OBOP wynika, że tylko poprawa nastrojów w pierwszej połowie roku, związana z referendum europejskim spowodowała, że średnia ubiegłoroczna nie była gorsza (76,1 pkt) niż średnia z 2002 r. (76 pkt).

Pogorszenie nastrojów ekonomicznych w czwartym kwartale nastąpiło przede wszystkim za sprawą sytuacji makrogospodarczej. Wskaźnik samooceny gospodarstw domowych obniżył się o 2,8 pkt do 74,1 pkt. Wskaźnik ocen gospodarki spadł o 11 pkt, osiągając rekordowo niski poziom 65,5 pkt.

Średnioroczny wynik wskaźnika samooceny gospodarstw domowych to w 2003 r. 75,3 pkt, czyli więcej niż w 2001 r. i 2002 r.

Na pogorszenie nastrojów ekonomicznych w większym stopniu wpłynął wzrost pesymizmu w miastach (o 7,1 pkt), zwłaszcza dużych, niż na wsiach (o 5,4 pkt) i w nieco większym stopniu wśród kobiet (6,9 pkt) niż mężczyzn (5,9 pkt).

Między trzecim, a czwartym kwartałem ubiegłego roku najbardziej pogorszyły się nastroje osób w wieku największej aktywności zawodowej, a także osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (o 10,9 pkt). Większemu optymizmowi sprzyjał młodszy wiek pytanych i wyższe wykształcenie.

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych jest konstruowany na podstawie dziewięciu pytań odnoszących się zarówno do sytuacji kraju, jak też sytuacji gospodarstwa domowych. Wskaźniki mogą przybierać wartości od 0 do 200, gdzie 0 oznacza skrajny pesymizm, a 200 skrajny optymizm.

Sondaż został przeprowadzony 8-10 listopada 2003 roku.

gospodarka
wiadomości
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)