Notowania

Rekordowy ruch na autostradzie A4. Stalexport więcej pobierał z ciężarówek

Stalexport Autostrady cieszy się z rekordowej popularności zarządzanej przez siebie autostrady. Na A4 między Katowicami a Krakowem jeździło w ubiegłym roku dużo więcej samochodów niż rok wcześniej. Nie skończyło się jednak większymi zyskami, bo trzeba będzie wymieniać nawierzchnię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mimo podwyżki opłat za ciężarówki na A4, Stalexport Autostrady zarobił mniej.

Stalexport Autostrady cieszy się z rekordowej popularności zarządzanej przez siebie autostrady. Na A4 między Katowicami a Krakowem jeździło w ubiegłym roku dużo więcej samochodów niż rok wcześniej. Nie skończyło się jednak większymi zyskami, bo trzeba będzie wymieniać nawierzchnię.

Autostradą A4 między Katowicami a Krakowem, a zarządzaną przez spółkę Stalexport Autostrady jeździło w ubiegłym roku średnio 36,1 tys. samochodów osobowych i 7,0 tys. ciężarowych dziennie. To oznacza spory wzrost w porównaniu z 2016 r. - odpowiednio o 2 tys. samochodów osobowych i 351 ciężarówek więcej.

Szczególnie dobra była pierwsza połowa ub. roku, kiedy ruch samochodów osobowych rósł w tempie 8-procentowym. W drugiej połówce roku rosło już nieco wolniej. W rezultacie cały rok zakończył się 5,7-procentowym wzrostem.

Dynamika przychodów wskazuje, że o ile w przypadku samochodów osobowych obciążanie pozostały bez zmian, to ciężarówki dotknęły podwyżki. Mimo zwiększenia ich ruchu o 5,3 proc. Stalexport Autostrady pobrało o 17 proc. opłaty.

Zobacz też: "To jest nieporozumienie!". Kierowcy tirów łamią nowe przepisy

- Wzrost przychodów wynikał ze wzrostu przychodów z tytułu poboru opłat na odcinku autostrady A4 Katowice-Kraków o 9,2 proc., czyli do poziomu ok. 314,8 mln zł, co związane było ze wzrostem natężenia ruchu o 5,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, tj. do 43 tys. pojazdów na dobę, oraz ze zmianą stawek dla samochodów ciężarowych od 1 marca 2017 roku - podał prezes Emil Wąsacz.

Zyski w dół

Nie przełożyło się to jednak na zyski spółki. Łączny wzrost przychodów o 9 proc. (+26 mln zł) w ciągu roku okupiła bowiem o aż 73 proc. wyższymi kosztami działalności (+41 mln zł). To efekt wzrostu kosztu utworzenia rezerw na wymianę nawierzchni o aż 24,8 mln zł.

Stalexport Autostrady miał 153,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2017 r. wobec 159,6 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 318,8 mln zł w 2017 r. wobec 292,9 mln zł rok wcześniej.

Nakłady inwestycyjne grupy kapitałowej Stalexport Autostrady S.A. wyniosły w ubiegłym roku 43,9 mln zł i przeznaczone zostały m.in. na ochronę środowiska (przebudowa odwodnienia autostrady i budowa ekranów akustycznych) oraz na instalację urządzeń systemu zarządzania ruchem (elektroniczne tablice informacyjne).

Tagi: wyniki 2017, stx, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-03-2018

234To wina tego zdracy MILERA z SLD >... Czerwoni złodzieje !!

02-03-2018

JanuszCzy prezesem Stalexportu jest ten sam facet, Wąsacz, który podpisywał umowę ze strony rządu z koncesjonariuszem, dla którego teraz pracuje??? W … Czytaj całość

02-03-2018

Ludw_KCzym tu się chwalić. Autostrada Katowice - Kraków to obok tej "kulczykowej" jeden z najbardziej łajdackich interesów w tym temacie. Kolejnym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)