Notowania

Mularczyk krytykuje stanowisko nowego szefa MSZ ws. reparacji wojennych. Wzywa Morawieckiego do naciskania na Niemcy

Arkadiusz Mularczyk skrytykował brak stanowczości nowego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz w sprawie reparacji wojennych. Poszło o słowa wypowiedziane podczas wizyty w Niemczech, że problem reparacji "nie istnieje w relacjach polsko-niemieckich".

Podziel się
Dodaj komentarz
Arkadiusz Mularczyk skrytykował Ministra Spraw Zagranicznych za brak stanowczości w kwestii reparacji.

Arkadiusz Mularczyk skrytykował brak stanowczości nowego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza w sprawie reparacji wojennych. Poszło o słowa wypowiedziane podczas wizyty w Niemczech, że problem reparacji "nie istnieje w relacjach polsko-niemieckich".

- Odnoszę wrażenie, że minister Czaputowicz chciał pozostawić po sobie tylko dobre wrażenie w Berlinie. A sprawa reparacji powinna być postawiona w sposób bardziej ostry, zdecydowany i jednoznaczny! Polski rząd na czele z premierem Morawieckim musi walczyć o reparacje – powiedział Mularczyk w rozmowie z „Super Expressem”.

Do sprawy odniósł się krótko także prezes PiS, który potwierdził, że "nie zmieniła zdania w sprawie reparacji".

Przypomnijmy, że we wrześniu 2017 r. Biuro Analiz Sejmowych wydało ekspertyzę potwierdzającą prawo Polski do ubiegania się o reparacje za straty poniesione w czasie II wojny światowej. Jej przygotowanie zlecił właśnie poseł Arkadiusz Mularczyk. W czterdziestostronicowej analizie BAS wylicza powody, dla których reparacje na rzecz naszego kraju są uzasadnione. Kluczowym punktem wyjścia jest argument, że Polska nie zrzekła się w sposób ważny odszkodowań. Z wnioskami analityków nie zgadzało się wielu prawników, a politycy opozycji powątpiewali, czy powracanie po latach do tego tematu nie spowoduje więcej szkód niż korzyści. Na pewno może pogorszyć relacje Polski z Niemcami.

Tymczasem na początku stycznia BAS przygotował kolejną analizę. Przeanalizował, w jaki sposób do tematu poczynionych przez Niemcy strat wojennych podeszło 20 krajów europejskich i Izrael.

Zobacz też: * *Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych?

- Praktyka międzynarodowa wskazuje, że temat odszkodowań za straty materialne i osobowe po II wojnie światowej dla wielu krajów do dnia dzisiejszego jest prawnie i politycznie otwarty - mówił TVP Info Mularczyk, który jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań wojennych.

Tagi: reparacje od Niemiec, niemieckie reparacje wojenne, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-01-2018

zz.Mularczyk schowaj się i nie rób zciemy, znajdź sobie uczciwą robotę.

20-01-2018

tykz kim mamy walczyć? Z z Rosją . Niemcami ? Proponuję Slowacje damy rade. Wyjątkowy hipokryta.

20-01-2018

JozekA kiedy polska zwróci majątek polskich Żydów. A jest tego ponad bilon pln

Rozwiń komentarze (34)