Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort pracy chce stworzyć system studenckich kredytów

0
Podziel się:

Stworzenie systemu preferencyjnych pożyczek zapowiada resort pracy. Mają być częściowo umarzane.

Resort pracy chce stworzyć system studenckich kredytów
(greg801/iStockphoto)

Stworzenie systemu preferencyjnych pożyczek dla studentów, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą, zapowiedział sekretarz stanu w ministerstwie pracy Jacek P. Męcina, który był gościem konferencji _ Młodzi dla Polski - Polska dla Młodych _.

Na konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim wiceminister mówił o sytuacji absolwentów wyższych uczelni, którzy po studiach walczą o pracę. _ Sytuacja gospodarcza jest trudna, Europa przeżywa kryzys. W sytuacji, w której gospodarka nie tworzy nowych miejsc pracy, a wręcz przeciwnie - następuje redukcja zatrudnienia, sytuacja osób, które wkraczają na rynek pracy jest szczególnie ciężka _ - zauważył.

Zwrócił też uwagę, że młodzi ludzie, wchodząc na rynek pracy, są ogólnie w gorszej sytuacji, m.in. dlatego, że nie mają doświadczenia zawodowego i są mało konkurencyjni. _ Nie posiadając konkretnych kompetencji wydają się mniej przydatni dla pracodawcy _ - tłumaczył.

Aby ułatwić młodym ludziom start na rynku pracy ministerstwo pracy chce umożliwić studentom zaciąganie kredytów na założenie firmy.

_ - We współpracy z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości i Bankiem Gospodarstwa Krajowego chcemy stworzyć system preferencyjnych pożyczek dla młodych ludzi, którzy na ostatnich latach studiów i po ukończeniu studiów będą chcieli podjąć działalność gospodarczą _ - zapowiedział Męcina. Jak tłumaczył, pośrednicy finansowi będą mieli obowiązek nawiązywania współpracy z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości.

_ Pożyczki będą częściowo umarzane - w tym większym stopniu im mniej płatnik będzie generował strat. Każde zatrudnienie dodatkowej osoby spowoduje redukcję kapitału pożyczki. Projekt chcemy na razie realizować w trzech ośrodkach akademickich - na pewno w Warszawie i Krakowie _ - uściślił. Potem pożyczki mają być udzielane w całym kraju.

Podczas panelu _ Jak pogodzić szkolnictwo wyższe z wymaganiami rynku pracy? _ prof. Jolanta Choińska-Mika z Instytutu Historycznego UW uznała, że kluczem do szukania porozumienia pomiędzy pracodawcami a uczelniami powinno być _ redefiniowanie metod nauczania _. Jej zdaniem można zmienić metody kształcenia w ten sposób, aby jego efektem było posiadanie konkretnych kompetencji pożytecznych dla pracodawcy.

Zdaniem prof. Marka Rockiego, przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej, _ pozytywną przyszłość _ będą miały przed sobą tego typu studia, które będą _ elastyczne _ - podobne do wprowadzonych w latach 90. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie studenci mogli wybierać przedmioty i wykładowców.

Organizatorem konferencji jest organizacja uczelniana Młodzi dla Polski. Współorganizatorzy to Fundacja Universitatis Varsoviensis i Samorząd Studentów UW.

Czytaj więcej w Money.pl
Awans kończy się nerwicą Kiedy zostajesz szefową przestajesz być koleżanką. Pamiętaj, że nie wszyscy muszą cię lubić.
Miliardy złotych dla firm do wzięcia Warto korzystać, bo kolejna szansa na pieniądze z Brukseli może się pojawić dopiero w 2015 roku.
Pracownicy rujnują firmy _ Jaki samochód pokona dwudziestocentymetrowy krawężnik na pełnym gazie? Służbowy. _ Takie zagadki bawią pracowników, którzy udowadniają, że nawet firmowe Tico może być jak rasowa terenówka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)