Notowania

spółki skarbu państwa
08.02.2012 20:06

Resort skarbu pracuje nad ustawą o nadzorze właścicielskim

W projekcie znajdzie się kodeks dobrych praktyk, który niedawno opublikował minister skarbu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)

Za kilka tygodni projekt nowej ustawy o nadzorze właścicielskim powinien być gotowy i trafi do konsultacji międzyresortowych - dowiedziała się PAP w resorcie skarbu.

Na zdjęciu minister skarbu - Mikołaj Budzanowski

- _ Ministerstwo skarbu pracuje nad projektem ustawy o nadzorze właścicielskim. Szacujemy, że w ciągu kilku tygodni projekt powinien być gotowy i zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych _ - powiedziała rzeczniczka MSP Magdalena Kobos.

Według niej na razie jest za wcześnie, by mówić o konkretnych propozycjach. Kobos dodała, że będzie to projekt nowej ustawy, niemniej znajdzie się w nim wiele rozwiązań z poprzedniego projektu przygotowanego też przez MSP. - _ Odzwierciedlenie w projekcie znajdzie też kodeks dobrych praktyk, który minister skarbu opublikował w styczniu 2012 r. _ - zaznaczyła.

Pierwotny projekt ustawy o nadzorze właścicielskim przygotowało ministerstwo skarbu w rządzie poprzedniej kadencji. Dotyczył on kluczowych spółek Skarbu Państwa i miał na celu wprowadzenie skutecznych procedur konkursowych do rad nadzorczych i zarządów, tworzenie kadry menedżerskiej - odpolitycznionej i dobrze postrzeganej przez rynek. Przewidywał m.in. powołanie instytucji spółek kluczowych z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa, w których byłyby wprowadzone motywacyjne systemy wynagrodzeń.

Dokument przewidywał, że wybierani przez WZA kandydaci na członków rad nadzorczych musieliby otrzymać rekomendacje Komitetu Nominacyjnego. W 10-osobowym komitecie miałyby się znaleźć osoby z doświadczeniem i pozycją w świecie biznesu. Kandydatów mieliby zgłaszać ministrowie skarbu, gospodarki, finansów publicznych, instytucji finansowych, transportu, łączności oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/52/m190772.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/resort;ma;plan;10;miliardow;z;prywatyzacji,128,0,997760.html) *10 mld złotych dla budżetu. Jeśli będą kupcy * Resort Mikołaja Budzanowskiego podsumował wyniki prywatyzacji w tym roku i plany na 2012. Wiosną 2011 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie i rozpatrzyła go sejmowa komisja Skarbu Państwa. Do drugiego czytania i głosowania jednak nie doszło.

W styczniu br. ministerstwo skarbu zarekomendowało dobre praktyki w zakresie doboru kandydatów na członków organów 19 spółek o kluczowym znaczeniu. MSP zaznaczyło w komunikacie, że utrzymanie kontroli państwa nad spółkami samo w sobie nie gwarantuje im utrzymania silnej pozycji na otwartym rynku.

Zgodnie z zaleceniami MSP do organu spółki powinny być powoływane osoby, które m.in. posiadają wyższe wykształcenie, doświadczenie w zakresie zarządzania firmami i branży objętej przedmiotem działalności firmy. Ponadto osoby takie powinny cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz dawać gwarancję bezstronności.

Na liście spółek o kluczowym znaczeniu dla Skarbu Państwa znalazły się: Agencja Rozwoju Przemysłu, Bumar, Enea, Energa, Lotos, GPW, KGHM, Gaz-System, PGE, PKN Orlen, PGNiG, PKO Bank Polski, PZU, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych _ Przyjaźń _, Tauron, Totalizator Sportowy, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Więcej o spółkach skarbu państwa czytaj w Money.pl
Kolejny prezes straci posadę? To już trzeci Herbert Wirth miał zostać odwołany już w ubiegłym tygodniu - pisze Puls Biznesu.
Jeszcze jeden cios Tuska w Schetynę? Premier podobno zapowiedział radykalne odpolitycznienie spółek. - _ Chce usunąć ludzi związanych z działaczami PO i PSL _ - twierdzi jeden z polityków Platformy.
Rząd ujawnił ile wart jest jego majątek Liczba spółek Skarbu Państwa znacznie zmalała. Pod koniec ubiegłego roku było ich niespełna 300.
Tagi: spółki skarbu państwa, nowelizacja ustawy, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz