Notowania

sankcje dla rosji
29.07.2014 22:32

Restrykcje dla Rosji. Jest komentarz Radosława Sikorskiego

- To wyraz solidarności Zachodu jako rodziny państw demokratycznych - podkreślił szef MSZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerie van Buitenlandse Zaken/CC BY-SA 2.0/flickr)

- _ Sankcje Unii Europejskiej są wyrazem solidarności Zachodu jako rodziny państw demokratycznych _ - podkreślił szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wyraził też nadzieję, że Stany Zjednoczone nałożą na Kreml obostrzenia dorównujące unijnym.

Dzisiaj kraje UE uzgodniły sankcje sektorowe wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie. Uzgodnienia te muszą zostać jeszcze formalnie zatwierdzone przez rządy. Szczegółów na razie nie podano, ale propozycje przewidywały, że sankcje obejmą m.in. ograniczenie eksportu zaawansowanych technologii i sprzętu potrzebnego do eksploatacji złóż ropy naftowej.

_ - One są wyrazem solidarności Zachodu, pokazaniem, że wbrew temu, co sądzi prezydent Putin, Zachód jako rodzina państw demokratycznych, stosujących pewne standardy istnieje; spodziewam się, że Stany Zjednoczone co najmniej dorównają do poziomu sankcji unijnych _ - powiedział Sikorski w TVN24 Biznes i Świat.

Szef MSZ ocenił, że unijne sankcje _ raczej będą miały wpływ w średnim terminie _ na Rosję. Podkreślił, że UE poniesie straty _ porównywalne kwotowo _ do rosyjskich, ale mniejsze, jeśli chodzi o proporcje.

Sikorski zastrzegł, że Polska podchodzi do nakładania sankcji _ bez entuzjazmu _, bo nie wie, jak zareaguje Rosja. _ - Sankcje są obosieczne i mogą wywołać albo refleksję po drugiej stronie, albo eskalację. Obawiam się, że w Rosji nie obowiązuje logika korzyści gospodarczych, tylko logika konsolidacji władzy, logika utrzymania systemu kleptokratycznego, i to jest dla władz rosyjskich najważniejsze _ - mówił.

Podkreślił, że Rosja miała już pretekst, by wycofać się z wspierania separatystów na wschodzie Ukrainy w momencie strącenia malezyjskiego samolotu - i uznać to za _ szok moralny _. Mimo wszystko - zaznaczył - _ trzeba dać partnerowi wybór _.

Szef MSZ ocenił, że nie można oczekiwać _ politycznego pęknięcia _ wskutek sankcji i decyzję ws. zmiany polityki wobec Ukrainy może podjąć wyłącznie rosyjski prezydent Władimir Putin.

Sikorski poruszył też problem polskich przedsiębiorców handlujących z Rosją i strat, które mogą ponieść w wyniku unijnych sankcji. Podkreślił, że MSZ wielokrotnie ostrzegało ich przed możliwością wprowadzenia sankcji i doradzało, by nie uzależniać się od Rosjan i nie opierać eksportu wyłącznie od wschodniego sąsiada. Zaznaczył, że sankcje są _ tak pomyślane, by ból z nimi związany rozłożył się mniej więcej równomiernie na wszystkie kraje UE _. _ Ból musi być _ - stwierdził.

Szef dyplomacji zapewnił, że poczuje go i Rosja. - _ To bogaty kraj, ale jej środki nie są bezgraniczne _ - zaznaczył. Dodał, że być może przywództwo rosyjskie _ poważyło się _ na wspieranie separatystów, bo _ Krym przypadł jej łatwo _.

Pytany, czy sankcje unijne nie przyszły zbyt późno i czy nie były zbyt lekkie, Sikorski podkreślił, że _ w gronie 28 państw kompromis jest powolny i nigdy wszystkich nie satysfakcjonuje _. Zaznaczył, że sankcje z jednej strony obejmą _ nowe kontrakty na zbrojenia i ropę naftową, ale gazu już nie; będą sankcje na dostęp do rynków kapitałowych i niemożność emisji obligacji, ale z kolei będą umożliwione tzw. pożyczki zbiorowe _.

Podkreślił, że jeśli chodzi o budzącą kontrowersje sprzedaż Rosjanom francuskich okrętów desantowych Mistral, to nie można było oczekiwać, że Francja ustąpi w tej sprawie, bo wydała już ona na ten cel duże pieniądze i w takiej sytuacji oczekiwałaby pewnie zwrotu zainwestowanych środków.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel: Teraz wszystko zależy od Putina Kanclerz Niemiec uznała decyzję Unii Europejskiej o sankcjach za konieczną ze względu na aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy.
Grożą Polskim rolnikom. "Naruszają normy" Rosjanie od wielu miesięcy zgłaszają zastrzeżenia do jakości naszych jabłek.
Odpowiedź Rosji? Zakaże eksportu naszej... _ - W czasie kontroli produktów pochodzących z Polski odkryto wciornastka zachodniego _- poinformowała służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego.
Tagi: sankcje dla rosji, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz