Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Rewolucja podatkowa Czewińskiej. Ujednolicone stawki VAT, 9 proc. CIT, koniec deklaracji

112
Podziel się:

- Nie zamierzamy osiągać tutaj efektu fiskalnego, to ma być uproszczenie, a nie podwyżka - deklaruje pani minister.

Spółki kapitałowe z przychodami do 2 mln euro zapłacą 9 proc. CIT.
Spółki kapitałowe z przychodami do 2 mln euro zapłacą 9 proc. CIT. (Robert Ostrowski)

Obniżenie stawki CIT z 15 do 9 proc. dla małych spółek kapitałowych, specjalna stawka CIT dla dochodów z innowacji, ujednolicenie w dół stawek podatku VAT, ale także ograniczenie rozliczania kosztów aut w firmie. Minister finansów zapowiada duże zmiany od 2019 r.

- Zawiłe i niestabilne przepisy są główną barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej - stwierdza Teresa Czerwińska w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Tak wynika z raportów, tak mówią przedsiębiorcy. Chcemy, żeby poświęcali mniej czasu na rozliczenia. I mamy na to pomysły - zapewniła.

Minister finansów zapowiada, że od 2019 r. różne stawki VAT na podobne towary "w większości przypadków" zostaną ujednolicone w dół. - Przykładowo, chcemy, aby wszystkie owoce były obciążone 5 proc. VAT - mówi Czerwińska.

- Nie zamierzamy osiągać tutaj efektu fiskalnego, to ma być uproszczenie, a nie podwyżka - deklaruje pani minister. Zapowiada też odejście od systemu PKWiU i zastąpienie go klasyfikacją statystyczną na potrzeby celne (CN). Przedsiębiorcy będą mogli wystąpić o wiążącą informację stawkową, podobną do interpretacji indywidualnych.

Zobacz także: Wideo: rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze

Nie ma za to szans na wprowadzenie jednej stawki VAT na wszystkie towary i usługi. Czerwińska przyznała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że "resort nie prowadzi obecnie takich analiz".

Inną ważną zmianą ma być kolejne obniżenie podatku CIT dla małych spółek kapitałowych z 15 do 9 proc. Jednocześnie do 2 mln euro (z 1,2 mln) zostanie podwyższony limit rocznych przychodów uprawniających do niższej stawki CIT. Podstawowa stawka pozostanie na poziomie 19 proc.

Ministerstwo Finansów planuje też wprowadzenie ulgi podatkowej dla firm, które dochód uzyskują z własności intelektualnych chronionych przez patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego czy prawo autorskie w przypadku programów komputerowych. Preferencje podatkowe będą dotyczyły tylko dochodu z tych źródeł.

Teresa Czerwińska zapowiada też wprowadzenie ułatwienia rozliczeń straty z działalności gospodarczej, jednorazowo do 5 mln zł, zniesienie zakazu zaliczania w koszty wynagrodzenia dla małżonka czy złagodzenie zasad rozliczania należności niepłaconych przez kontrahentów.

Od 2019 r. zostanie też zlikwidowany obowiązek składania deklaracji VAT, ponieważ fiskus i tak ma wszystkie potrzebne informacje dzięki JPK.

Szykują się też niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców. Resort finansów chce, by wszystkie wydatki na firmowy samochód osobowy mogli wrzucić w koszty tylko ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą szczegółową ewidencję przejazdów. Pozostali rozliczą połowę wydatków. Podobny system obecnie funkcjonuje w przypadku odliczania VAT od wydatków na samochód.

Czerwińska zapowiada też ułatwienia w rozliczeniu rocznym dla osób fizycznych. - Już teraz mamy możliwość skorzystania z zeznań wypełnianych przez urzędników, chcemy jednak dodatkowo maksymalnie zmniejszyć ilość danych, które muszą podawać sami podatnicy - mówi minister. Nowa usługa będzie się nazywała Twój e-PIT.

- Jeśli ktoś w jednym roku korzystał z ulgi na dziecko, w zeznaniu za następny rok jej kwota zostanie automatycznie wykazana. Nowa usługa będzie się nazywała Twój e-PIT - wyjaśnia pani minister.

Z uproszczeń podatkowych skorzystać mają także zarabiający na najmie, a ujednolicone mają zostać deklaracje dla podatku od nieruchomości, rolnego oraz leśnego.

Termin na inwestycję mieszkaniową zostanie wydłużony do trzech lat. - Dzięki temu więcej osób skorzysta ze zwolnienia i nie będzie musiało płacić PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania - wyjaśnia Czerwińska. Rozszerzony ma zostać także katalog premiowanych ulgą wydatków na cele mieszkaniowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(112)
ps
5 lata temu
ta,a świstak siedzi i zawija papierki. Tymczasem coraz więcej firm przenosi się do Czech, Niemiec, Słowacji i nie chodzi tylko o wysokość podatku bo te są na podobnym poziomie tylko o faktyczne podejście do biznesu. W tych krajach ludzie którzy tworzą miejsca pracy są szanowani a nie traktowani jak potencjalni złodzieje i skarbonka dla skarbu państwa.
Pszemek
5 lata temu
Dramat co oni najlepszego wyprawiają co to jest zakaz odliczania kosztów samochodu???? A kto mi to bedzie rozgraniczała??? PISowska banda drapieżników fiskalnych nie wiedza już gdzie mają uderzyć żeby zabilało jeszcze wymyślcie podatek od życia ofermy umysłowe.
Ppor
5 lata temu
Brawo PIS cwaniaczki rozliczaja koszty na prywatne auta to sie musi skonczyc
raz
5 lata temu
Trochę z tym CIT się spóźnili firmy które uciekły raczej już nie wrócą.
przedsiębiorc...
5 lata temu
Komuna i postkomuna nadal trwa tylko głęboko się ukryła przed narodem. I zrobią wszystko żeby posadek nie stracić. A jest ich miliony. Nie zależy im na jasnym i czytelnym prawie bo pójdą do roboty a nic nie umieją i szpadel i miotła im nie w smak. Wystarczy mały podatek od przychodu, kasy popłynie morze, w deklaracji nip przychód podatek kasa i koniec ile zaoszczędzonego czasu na myślenie wolno czy nie.Bez mataczenia kombinacji korupcji, księgowości podwójnej .Bez odliczeń i ulg, tak jest sprawiedliwie. Chcesz kupić auto to kup co państwo to obchodzi? Nikt nie chce dopłacać do naszych odliczeń. Chcesz inwestować to inwestuj itd.Koniec fikcji stworzonej na potrzeby fikcji. I wreszcie przedsiębiorca nie będzie nikogo"okradał"
...
Następna strona