Notowania

ustawa żłobkowa
01.03.2013 19:15

Rewolucja w żłobkach. Zobacz, ile przybędzie miejsc

Według ministra pracy i polityki społecznej mają się do tego przyczynić zmienione zasady przyznawania dotacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matloch/Reporter)

Do tworzenia nowych placówek mają zachęcić zmienione zasady przyznawania dotacji - do 80 proc. kosztów inwestycji ponosiłby budżet państwa - mówił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister odwiedził w piątek Żłobek Samorządowy nr 21 w Krakowie, gdzie m.in. dzięki wsparciu z budżetu państwa utworzono 60 nowych miejsc dla dzieci.

_ - Oprócz najbardziej rewolucyjnej zmiany, jaką zaproponował ten rząd, czyli wydłużenia urlopów macierzyńskich do roku, rodzice w bezpośrednich rozmowach wskazywali, że trzeba rozwijać miejsca opieki nad dziećmi _ - mówił Kosiniak-Kamysz.

Rządowy program Maluch, którego celem jest wspieranie gmin w tworzeniu miejsc opieki dla dziećmi do trzech lat, został uruchomiony w 2011 roku. Ma formę konkursu, w którym samorządy mogą się ubiegać o pieniądze na budowę nowych placówek, jak i na adaptację pomieszczeń na żłobki. 50 proc. kosztów ponosi państwo, a 50 proc. samorząd. Jeżeli w grupie są dzieci niepełnosprawne wkład z budżetu państwa wynosi 70 procent.

_ - Jest już w Sejmie ustawa, która nałoży na budżet państwa odpowiedzialność w 80 proc. za finansowanie tego typu inwestycji. Myślę, że to zmiana bardzo potrzebna samorządom, które w czasach spowolnienia gospodarczego, w moim poczuciu muszą, być przez budżet państwa wspierane _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że w Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy i realne jest, że druga, tegoroczna edycja programu _ Maluch _ odbędzie się już na nowych zasadach.

Nowelizacja ustawy zakłada, że opiekunów dziennych będą mogły zatrudniać nie tylko, jak dotąd samorządy, ale też przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. Wprowadza ona także możliwość otrzymywania dofinansowania z budżetu gminy na każde dziecko pozostające pod opieką dziennego opiekuna. Zmiany mają sprawić, że ta forma opieki i zatrudnienia stanie się bardziej atrakcyjna.

Jak poinformował w piątek Kosiniak-Kamysz, kilka dni temu ogłoszona została kolejna edycja programu _ Maluch _, w którym szczególnie premiowane ma być właśnie zatrudnianie dziennych opiekunów. Ta forma opieki przewidziana w tzw. ustawie żłobkowej wciąż jest najmniej popularna.

Minister pracy mówił, że na program Maluch w 2011 r. wydano ok. 18 mln zł, w 2012 niemal 100 mln zł (z czego część została wydana nie tylko na utworzenie, ale też na utrzymanie miejsc opieki dla dzieci). W 2013 r. ministerstwo chce przeznaczyć na ten program 90 mln zł i 10 mln zł na realizacje programu Niania. Obecnie w całej Polsce zarejestrowanych jest 10 tys. niań.

Według Kosiniaka-Kamysza dzięki wsparciu finansowemu w latach 2011-2012 udało się stworzyć ok. 7 tys. nowych miejsc w żłobkach, w tym roku ma to być ok. 8 tys. miejsc. Oprócz tego na działalność żłobków i klubów dziecięcych wydawane są środki z programu UE _ Kapitał ludzki _ - w zeszłym roku było to 150 mln zł, w tym ma to być 100 mln zł.

W Krakowie od wejścia w życie ustawy żłobkowej na realizację różnych form opieki nad dziećmi wydano 82,8 mln zł, z czego 59 mln zł to były środki własne miasta, 15,6 mln zł to wpłaty rodziców, a 8 mln zł dotacje z budżetu państwa. Obecnie w 22 żłobkach samorządowych w mieście jest 2 tys. 65 miejsc (201 powstało w ramach programu Maluch), a w niepublicznych żłobkach i klubach dziecięcych są 723 miejsca, z czego 592 jest dotowanych z budżety gminy. 500 osób zarejestrowało w Krakowie działalność jako niania.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/m113421.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zlobki;w;niemczech;maja;za;malo;miejsc,89,0,1191513.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Setki tysięcy niemieckich dzieci mają problem Jak podał niemiecki urząd statystyczny, w żłobkach brakuje jeszcze 220 tys. miejsc. Gminy obawiają się lawiny skarg.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/m215541.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/minister;pracy;ws;placowek;opiekunczych;dla;najmlodszych;dzieci,212,0,1186516.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Skandal w żłobku. Co na to minister? Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w sobotę, że zastanawia się nad zaproponowaniem skrócenia czasu, jaki w ustawie o opiece nad dziećmi do lat trzech, dostały placówki opiekuńcze na dostosowanie się do wymogów i wpis do rejestru.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/m202271.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dluzsze;urlopy;macierzynskie;rostowski;przedstawil;wyliczenia,123,0,1177723.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To cena dłuższych urlopów macierzyńskich Minister finansów zapewnia, że planowane zmiany w prawie nie zwiększą zadłużenia budżetu państwa.
Tagi: ustawa żłobkowa, żłobki, dzieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz