Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RG i PKN zainteresowane Naftoportem

0
Podziel się:

Rafineria Gdańska i PKN Orlen prawdopodobnie złożą w poniedziałek w ministerstwie skarbu propozycję dotyczącą planowanego przez państwo przejęcia kontroli nad Naftoportem

- poinformował prezes Nafty Polskiej.

'Dzisiaj do MSP powinna wpłynąć stosowna deklaracja udziałowców Naftoportu, czyli RG i PKN w zakresie pomysłu na rozwiązanie tej kwestii. Generalnie oczekujemy rozwiązania, w którym PERN będzie miał moc decyzyjną w Naftoporcie' - powiedział Maciej Gierej.

Największymi udziałowcami Naftoportu są PKN Orlen, który ma 48,72 proc. akcji spółki, RG z 25,64 proc. i PERN mający 17,94 proc. Naftoport powstał po to, żeby zapewnić polskim rafineriom alternatywne do rosyjskich źródła dostaw ropy i umożliwić eksport paliw drogą morską.

Prezes PKN Orlen Zbigniew Wróbel nie podał jaką propozycję złoży kierowana przez niego spółka. Powiedział tylko, że PKN jest otwarty na dyskusję, ale oczekuje rozwiązań biznesowych. Prezes dodał, że nie zgadza się z przyjętą przez rząd koncepcją, która zakłada niedopuszczenie PKN Orlen do udziału w prywatyzacji Naftobaz.

'Uważamy, że powinniśmy uczestniczyć w prywatyzacji Naftobaz skoro jesteśmy ich największym klientem, ale nie w stopniu decydującym' - powiedział Wróbel.

'Chcemy mieć kontrolę w przypadku podejmowania decyzji, ale nie chcemy zarządzać spółką' - dodał.

Nafta Polska, która chce sprzedać od 51 do 65 proc. udziałów w Naftobazach rozesłała memoranda informacyjne spółki do kilku firm. Termin składania wstępnych ofert upływa 3 grudnia.

Naftobazy zajmują wiodącą pozycję w branży magazynowania i przeładunku produktów ropopochodnych. Ich udział w rynku szacowany jest na 58 proc. Łączna pojemność magazynowa wszystkich baz wynosi 1,5 mln m sześciennych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)