Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Robert Gwiazdowski: Zastosowano teorię kozy

0
Podziel się:
Robert Gwiazdowski: Zastosowano teorię kozy

DEBATA MONEY.PL: Kogo chronią ograniczenia w kredytach walutowych?

Czy rekomendacje dla banków w sprawie zasad udzielania kredytów walutowych, musiały zostać wprowadzone? Kogo i przed czym ma chronić? Czy i komu od lipca będzie trudniej dostać kredyt walutowy?

Na ten temat dyskutowali w środę w redakcji Money.pl przedstawiciele nadzoru bankowego, banków oraz środowisk deweloperów i kredytobiorców.

Money.pl: Czy rzeczywiście ograniczenia musiały zostać wprowadzone?

Wojciech Kwaśniak, Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego: Rekomendacje nie musiałyby zostać wprowadzone, gdyby część banków racjonalnie zarządzała ryzykiem poprzez finansowanie krótkoterminowych oszczędności i długoterminowych kredytów. Grupa banków doprowadziła do sytuacji takiej, w której rynek został zdestabilizowany. Skutkiem tego było, że Europejski Bank Centralny oraz dwie agencje ratingowe zwróciły uwagę na poziom ryzyka występujący w całym sektorze bankowym.

*Robert Gwiazdowski, Centrum im. Adama Smitha: *Jednak te ograniczenia, które zostaną wprowadzone są dużo łagodniejsze od zapowiadanych, więc rynek odebrał to jako teorię „kozy”. Mogło być o wiele gorzej, ale „koza” została wyprowadzona i nie jest, tak źle jak się banki spodziewały. Wywołało to początkowo różne kąśliwe uwagi pod adresem nadzoru bankowego.

*W.K.: *Ale to banki wystąpiły do nadzoru z propozycją zakazu udzielania takich kredytów, a nie my.

R.G.:Marzeniem każdego z banków jest to, żeby zostać monopolistą na rynku. Niech się więc Pan nie dziwi.

*W.K.: *To, że rynek ukształtował się tak, a nie inaczej, nie jest winą małych banków, a dużych.

*R.G.: *Problem polega jednak na tym, że z początkowych zapowiedzi, jak i wyników kontroli w bankach, zarzuty w zakresie udzielanych kredytach hipotecznych, były moim zdaniem naciągane. I stąd rozpoczęły się nerwowe ruchy na rynku wśród tych banków, które konkurencję na rynku kredytów hipotecznych, wykorzystują na swoją korzyść.

*Ryszard Jezierski, dyrektor ds. kredytów hipotecznych BGŻ, reprezentujący też Związek Banków Polskich: *Trzeba przyznać, że początkowa propozycja niektórych banków, aby w ogóle zakazać udzielania kredytów, była błędem.

*Maciej Kosowski, Expander: *Ludzie się dziwią proponowanym regulacjom, ponieważ oni spłacają kredyty walutowe i to bardzo terminowo. Te kredyty są najbardziej bezpiecznymi kredytami. Groźny jest natomiast artykuł prasowy, który mówi, że 5 groszy podrożał frank szwajcarski i trzeba coś z tym zrobić. Wtedy ludzie przewalutowują je i realizują stratę na kapitale, który im się zwiększa często o kilkadziesiąt tysięcy . Moim zdaniem to jest właśnie ryzyko. Spłacanie kredytów walutowych jest w porządku, tym bardziej, że klient przez ostatnie 3 lata zaoszczędził ok. 11 tys. na przeciętnym kredycie. I teraz on może to tracić, bo ma wypracowaną rezerwę.

Jacek Bielecki, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich: Mają panowie rację, że początkowy sygnał nie został dobrze wytłumaczony i poszedł w niewłaściwym kierunku. Ja interesowałem się tymi regulacjami od samego początku, ale zabrakło mi odpowiedniej informacji. W ten sposób w środowisku deweloperów pojawił się zbyt duży niepokój. Więcej było szumu z strony banków, które chciały temu przeciwdziałać, bo nie grały do końca fair, niż rzetelnego wyjaśnienia nadzoru bankowego.

Money.pl: „Nie należy pozbawiać obywateli prawa do podejmowania ryzyka na własną odpowiedzialność” (cyt. Zyta Gilowska) – zgadzają się Panowie z takim poglądem?

W.K.: Oczywiście, że tak. Ale instytucje licencjonowane, jakim są banki, które gromadzą nasze oszczędności należy limitować, w zakresie sposobu ich działalności. Czyli tak, ale nie w tym przypadku.

*R.G.: *Całkowicie się z tymi słowami zgadzam: nie ma rozwoju bez ryzyka. Ryzykujemy tylko na własną odpowiedzialność, pod warunkiem, że tej odpowiedzialności nie zrzucamy na kogoś innego.

Zapis debaty zamieścimy jeszcze dziś, wraz z relacją dźwiękową i wideo.

Notowała: Donata Wancel

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)