Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Roboty odbiorą nam pracę. "Będziemy klasą bezużyteczną"

Roboty odbiorą nam pracę. "Będziemy klasą bezużyteczną"

 

 

Coraz częściej słyszymy, że w pracy zastąpią nas roboty. Choć na razie proces automatyzacji tworzy nowe miejsca pracy, to Natalia Hatalska z Infuture Institute nie ma wątpliwości. - Będziemy klasą bezużyteczną - mówiła w programie "Money. To się liczy" ekspertka.

automatyzacja, sztuczna inteligencja, robotyzacja
Czytaj także
Polecane galerie
ja
2018-03-17 21:35
Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa - jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Chodzi by nie podejmować nadmiernego ryzyka, by nie wdepnąć w jakiś AmberGold czy frankowy kredyt. Po to powstała ksią.ż ka ,,Emer.ytura nie jest Ci potzerbna", by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków.
__vi__
2018-03-17 14:14
Nic się nikomu nie stanie, o ile społeczeństwo będzie potrafiło się dostosować. Potrzeby ludzkie nie mają granic. Dla przykładu dziś posyłamy swoje dzieci do szkół, w których uczą się w 30-osobowych klasach. Zakładając, że np produkcja i dystrybucja żywności będzie w pełni zautomatyzowana i tańsza będę miał więcej pieniędzy na edukację swoich dzieci.
Poślę je do szkoły gdzie są klasy 15-osobowe, czyli już jest potrzeba 2-krotnie większej liczby nauczycieli. Z kolei ktoś inny może wydać te pieniądze na jakieś niestandardowe lakierowanie samochodu za co też zapłaci więcej, a artysta-lakiernik znajdzie pracę.

Ale to zakłada elastycznośc społeczeństwa, to że rolnik czy sprzedawca ze spożywczaka będzię w stanie przekwalifikować się na nauczyciela lub lakiernika. I obawiam się, że w tym aspekcie nasze społeczeństwo jest jeszcze mentalnie w komunie. Mamy górników, którzy chcą zarabiać więcej ale nie chcą zmienić pracy, mimo że na węglu się juz nie zarabia jak kiedyś. Mamy sprzedawców, którzy chcą mieć wolne niedziele, ale nie mogą/nie chcą zmienić pracy. I najważniejsze mamy rząd, który zmienia handel zamiast polecić ludziom lub wesprzeć ich w zmianie pracy.
Baca
2018-03-17 13:52
Autorka świadomie lub nie przyjmuje punkt widzenia właścicieli kapitału. Rzecz w tym, że ludzie nie są dla maszyn lecz maszyny dla ludzi. Oczywiście kapitaliści zrobią wszystko aby jak najwięcej zaoszczędzić i wprowadzają roboty. Zapominają jednak, że jak ludzie nie będą mieć pieniędzy (skąd? jak nie z pracy?) to nic nie będą kupować. Więc po co te maszyny?
Pokaż wszystkie komentarze (22)