Trwa ładowanie...
bEDCqcRh
Notowania

Archiwum artykułów autora Marek Kacprzak

Co z urlopem w przerwie świątecznej i Sylwestrem? "Nie ma zakazu rezerwowania"
10.11.2020 16:57

TURYSTYKA
 / 
Co z urlopem w przerwie świątecznej i Sylwestrem? "Nie ma zakazu rezerwowania"

Rozporządzeniem z 6 listopada rząd zamknął wszystkie obiekty noclegowe. Restrykcje mają trwać do 29 listopada. A co dalej? - Nie ma zakazu, który mówi o tym, że nie możemy prowadzić rezerwacji, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by rezerwować terminy po 29 listopada - mówiła w programie Newsroom WP Magda Kędzierska z serwisu Nocowanie.pl. Jak tłumaczyła, branża noclegowa liczy na to, że obostrzenia nie zostaną przedłużone. - Docierają też do nas informacje z drugiej strony. Turyści pytają nas o obiekty i dokonują rezerwacji. Mamy nadzieję, że w jakimś stopniu obiekty odbiją sobie finansowo ten ciężki miesiąc - dodała.

Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz
2
10.11.2020 16:35

PRACA
 / 
Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Zarobki nie muszą być tematem tabu. O tym, kto, ile i gdzie zarabia, dowiecie się z nowego programu Wirtualnej Polski, "Zawodowców". - Żyjemy w czasach pandemii, która zmieniła poszczególne branże. Widzimy, jak starają się teraz funkcjonować. Część pracowników myśli o przebranżowieniu. W programie mówimy o kilku aspektach: ile można zarobić, jak można się rozwijać, a także jakie są cechy charakterystyczne związane z danym zawodem. Rozmawiamy też z ludźmi, którzy pracują w branży wiele lat i z perspektywy eksperta podpowiedzą, czy akurat taka praca jest dobra dla nas - mówił w programie Newsroom WP prowadzący "Zawodowców" Kuba Jankowski. Jak zapowiedział, w ten weekend widzowie poznają historię zawodowego aktora, który ze względu na pandemię musiał poszukać innego źródła zarobkowania i został kurierem. - To ciekawy eksperyment na żywym organizmie. W takich sytuacjach może się okazać, że ktoś odnajdzie się w zawodzie, o którym nigdy wcześniej nie myślał - dodał.

Rząd zamraża branżę noclegową. Oto, kiedy restrykcje nie obowiązują
1
10.11.2020 16:09

TURYSTYKA
 / 
Rząd zamraża branżę noclegową. Oto, kiedy restrykcje nie obowiązują

- Rozporządzeniem z 6 listopada rząd zamknął wszystkie obiekty noclegowe: hotele, pensjonaty, domki, a nawet pola namiotowe. Restrykcje mają trwać do 29 listopada i miejmy nadzieję, że od grudnia branża będzie mogła działać normalnie. W rozporządzeniu są jednak istotne wyjątki - mówiła w programie Newsroom WP Magda Kędzierska z serwisu Nocowanie.pl. - Jest dopuszczalne prowadzenie działalności w przypadku hoteli robotniczych, udzielanie noclegu w przypadku podróży służbowych, a także sportowcom, osobom wykonującym zawód medyczny oraz pacjentom i ich opiekunom - tłumaczyła. Na kim spoczywa obowiązek weryfikacji, czy gość naprawdę jest medykiem lub rzeczywiście przyjechał do hotelu służbowo? - Obiekty noclegowe mogą zażądać dokumentu potwierdzającego, na przykład od pracodawcy. Inną możliwością jest złożenie oświadczenia przez odwiedzającego - wyjaśniła Kędzierska.

Pełny lockdown Polski? "Bardzo byśmy chcieli tego uniknąć"
6
10.11.2020 15:49

PANDEMIA
 / 
Pełny lockdown Polski? "Bardzo byśmy chcieli tego uniknąć"

Czy osiągnęliśmy już moment, w którym rząd powinien ogłosić "narodową kwarantannę"? - Tego jeszcze nie wiemy. To jest rzecz, której bardzo byśmy chcieli wszyscy uniknąć: lekarze, osoby pracujące, całe społeczeństwo. Wszystko zależy od tego, jak epidemia będzie się rozwijała. Jeśli poziom zachorowań nadal będzie taki, jak obecnie, to służba zdrowia wytrzyma ten napór pacjentów - mówił w programie Newsroom WP prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19. - Bo celem i głównym powodem rządowych restrykcji jest utrzymanie służby zdrowia w sprawności. Epidemii na tym etapie już tak bardzo zahamować nie możemy. Właściwie 85-90 proc. działań, które można zrobić, by powstrzymać transmisję wirusa w społeczeństwie, już mamy wprowadzone. Dalej możemy już tylko zrujnować gospodarkę - przyznał. Dodał, że 20 proc. łóżek przeznaczonych w szpitalach dla chorych jest teraz zajętych przez pacjentów z jedną chorobą. - To jest bardzo unikalna, do tej pory niespotykana sytuacja - ocenił

Pełny lockdown Polski? "Bardzo byśmy chcieli tego uniknąć"
10.11.2020 14:33

PANDEMIA
 / 
Pełny lockdown Polski? "Bardzo byśmy chcieli tego uniknąć"

Czy osiągnęliśmy już moment, w którym rząd powinien ogłosić "narodową kwarantannę"? - Tego jeszcze nie wiemy. To jest rzecz, której bardzo byśmy chcieli wszyscy uniknąć: lekarze, osoby pracujące, całe społeczeństwo. Wszystko zależy od tego, jak epidemia będzie się rozwijała. Jeśli poziom zachorowań nadal będzie taki, jak obecnie, to służba zdrowia wytrzyma ten napór pacjentów - mówił w programie Newsroom WP prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19. - Bo celem i głównym powodem rządowych restrykcji jest utrzymanie służby zdrowia w sprawności. Epidemii na tym etapie już tak bardzo zahamować nie możemy. Właściwie 85-90 proc. działań, które można zrobić, by powstrzymać transmisję wirusa w społeczeństwie, już mamy wprowadzone. Dalej możemy już tylko zrujnować gospodarkę - przyznał. Dodał, że 20 proc. łóżek przeznaczonych w szpitalach dla chorych jest teraz zajętych przez pacjentów z jedną chorobą. - To jest bardzo unikalna, do tej pory niespotykana sytuacja - ocenił.

bEDCqcRj
Nowe obostrzenia. Sonik: czujemy się ofiarą
9
04.11.2020 19:54

RAFAŁ SONIK
 / 
Nowe obostrzenia. Sonik: czujemy się ofiarą

Zamknięcie galerii handlowych. - O wiele większymi rozsadnikami koronawirusa są inne obszary naszej aktywności. Nie ma wątpliwości, analizowaliśmy to. Czujemy się trochę ofiarą i ten głos będzie mocny. Przez wiele lat handel był odbierany jako dojna krowa, byliśmy obciążani z każdej strony, jednocześnie stymulowano konsumpcję. Niestety teraz hamujemy z 300 km/h do zera, dlatego droga hamowania jest bolesna - powiedział w programie "Newsroom" Rafał Sonik, przedsiębiorca, właściciel kilku centrów handlowych.

Zamknięcie galerii handlowych. "Gospodarce grozi anarchia"
4
04.11.2020 19:47

RAFAŁ SONIK
 / 
Zamknięcie galerii handlowych. "Gospodarce grozi anarchia"

Galerie handlowe zamknięte do 29 listopada, ale ten czas może zostać wydłużony. Czy to oznacza zwolnienia? - Zwolnienia są nieuniknione, jednak największym problemem są struktury. Ci ludzie, których zatrudnialiśmy od dziesięcioleci, byli starannie dobrani, szkoleni. Teraz te struktury ulegają stopniowej destrukcji - powiedział w programie "Newsroom" Rafał Sonik, przedsiębiorca, właściciel kilku centrów handlowych. - Zachowanie szkieletu tych struktur jest koniecznością, inaczej gospodarka stanie się anarchią, a co z tego wyniknie, to chyba nawet nie można porównać do kryzysu z lat 30. - dodał.

Centra handlowe znowu zamknięte. "Jeden z najtrudniejszych momentów w historii"
27
04.11.2020 15:49

RAFAŁ SONIK
 / 
Centra handlowe znowu zamknięte. "Jeden z najtrudniejszych momentów w historii"

Decyzją rządu w listopadzie działalność centrów handlowych zostanie mocno ograniczona. W galeriach i centrach handlowych otwarte będą tylko sklepy spożywcze, apteki, punkty usługowe i drogerie. Czy to koniec tego typu miejsc? - Zdolność wszystkich do przetrwania w Polsce wielokrotnie była testowana i okazywała się ogromna. Spodziewam się, że to uderzenie będzie jeszcze mocniejsze, ale wciąż wierzę w wolę przetrwania - mówił w programie Newsroom WP Rafał Sonik, kierowca rajdowy, przedsiębiorca, właściciel kilku centrów handlowych. - Pamiętajmy, że handel tradycyjny tworzy od kilkunastu do 30 proc. PKB. Konsumpcja była głównym motorem gospodarki przez wiele lat. Każdy rząd musi być świadom tego, że gospodarka właśnie od handlu może się załamać. Recesja może się zacząć od zastopowania konsumpcji. A wtedy wyzwanie dla całego kraju byłoby niewspółmiernie większe. To jeden z najtrudniejszych momentów w historii współczesnej naszego kraju i w ogóle gospodarki wolnorynkowej - dodał.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Kukiz: jestem przeciwnikiem lockdownu
4
04.11.2020 15:29

PAWEŁ KUKIZ
 / 
Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Kukiz: jestem przeciwnikiem lockdownu

- Jestem przeciwnikiem lockdownu, bo klękniemy. Gospodarka się po prostu rozsypie - mówił w programie Newsroom WP Paweł Kukiz. W ten sposób komentował ogłoszone w środę przez Mateusza Morawieckiego nowe obostrzenia. Wśród nich jest m.in. częściowe zamknięcie centrów handlowych (będą mogły działać tylko sklepy spożywcze i zaspokajające podstawowe potrzeby oraz punkty usługowe). - Należało w tamtej kadencji, a nawet jeszcze wcześniej, rozpocząć próby reformowania opieki zdrowotnej. Wielokrotnie błagałem wręcz wszystkie opcje polityczne o stworzenie okrągłego stołu, który zająłby się służbą zdrowia, będącą w dramatycznym stanie już wiele lat temu. W tej chwili widać, jak jest ona niewydolna. Niestety nikt nie chciał słuchać - tłumaczył.

bEDCqcRp
Liczy się ich interes. Kwaśniewski o relacjach Polska-USA
1
04.11.2020 11:11

DONALD TRUMP
 / 
Liczy się ich interes. Kwaśniewski o relacjach Polska-USA

- Tam, gdzie chodzi o prawdziwe interesy amerykańskie, mamy twarde reakcje. Amerykanie są gotowi sprzedać nam samoloty, jeśli zapłacimy, są też gotowi wysłać do nas żołnierzy, jeśli zapłacimy za bazę. Amerykanie bronią swoich interesów i nie pozwolą na polonizację mediów tam, gdzie są pieniądze i firmy amerykańskie - mówił w specjalnym wydaniu programu Newsroom Aleksander Kwaśniewski, były prezydent. - To jest taki partner, który potrafi być miły, ale na końcu patrzy na własne kieszenie. Dla nas Ameryka jest i była partnerem strategicznym, a my dla nich jesteśmy partnerem ważnym, ale bez przesady - dodał. I przypomniał, że wejście Polski do programu bezwizowego było okrzyknięte wielkim sukcesem, podczas gdy uzyskaliśmy do tego prawo jako jeden z ostatnich krajów Europy Środkowej, po choćby Czechach czy Słowakach.

Lepszy demokrata czy republikanin? Waszczykowski o znaczeniu wyborów w USA dla Polski
2
04.11.2020 10:25

DONALD TRUMP
 / 
Lepszy demokrata czy republikanin? Waszczykowski o znaczeniu wyborów w USA dla Polski

- Od 30 lat współpracowaliśmy z każdą amerykańską administracją. George Bush senior wyprowadzał nas z komunizmu, Bill Clinton wprowadzał nas do NATO, Bush junior chciał zainstalować u nas na przykład bazę rakietową, Barack Obama decydował o rozlokowaniu tutaj wojsk NATO, Donald Trump rozwija tę współpracę, oferuje umowy wojskowe i energetyczne. Z każdym następnym prezydentem będziemy współpracować, bo łączą nas interesy - mówił w specjalnym wydaniu programu Newsroom Witold Waszczykowski, były szef MSZ. - W dalszym ciągu będziemy kupować gaz i broń. Przecież nie współpracujemy z administracją, tylko z koncernami amerykańskimi, a żadna administracja nie pozwoli sobie na to, by koncerny amerykańskie ponosiły straty - tłumaczył. - Natomiast ważna jest też atmosfera. Z prezydentem Trumpem mieliśmy wspólnotę ideologiczną, a z prezydentem Bidenem może być troszeczkę więcej kłopotów. Mogą pojawić się jakieś fochy co do polskiej polityki, szczególnie wewnętrznej - dodał.

Zamknięte cmentarze. Były przypadki łamania zakazu. "Nieodpowiedzialne"
8
02.11.2020 16:52

POLICJA
 / 
Zamknięte cmentarze. Były przypadki łamania zakazu. "Nieodpowiedzialne"

Policja nie ma szczegółowych danych o tym, ilu Polaków nie zastosowało się do wprowadzonego w piątek zakazu wchodzenia na cmentarze w dniach 31 października - 2 listopada. Zdaniem Mariusza Ciarki, rzecznika KGP, zdecydowana większość Polaków zastosowała się do tego przepisu i cmentarze były puste. Rzecznik Komendy Głównej Policji przyznaje jednak, że widział w sieci filmiki, na których pojedyncze osoby ostentacyjnie niszczyły łańcuch czy kłódkę, by dostać się na cmentarz. - To nie są przepisy, które zostały wprowadzone, żeby nam zaszkodzić, ale po to, by ograniczyć transmisję wirusa - przypomina Mariusz Ciarka.

Armia ludzi na kwarantannie. Policjanci sprawdzają
7
02.11.2020 16:32

POLICJA
 / 
Armia ludzi na kwarantannie. Policjanci sprawdzają

Policja, wraz z Żandarmerią Wojskową i Strażą Miejską, wciąż sprawdza osoby przebywające na kwarantannie. - Tylko zeszłej doby na 388 tys. sprawdzonych osób stwierdziliśmy około 600 uchybień. Wobec armii ludzi, która jest teraz na kwarantannie, to niewielki odsetek - mówił Mariusz Ciarka, rzecznik KGP. Od początku to już 24 mln sprawdzeń osób na kwarantannie. Co do noszenia maseczek świadomość w społeczeństwie jest dużo większa niż kilka tygodni temu, wciąż jednak zdarzają się mandaty i pouczenia. - Zeszłej doby ukaranych mandatem zostało 1900 osób - mówił Ciarka w programie Newsroom WP.

bEDCqcRq
"Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej". KRRiT protestuje, Adam Bodnar komentuje
28
02.11.2020 15:43

TVN
 / 
"Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej". KRRiT protestuje, Adam Bodnar komentuje

KRRiT wzywa TVN24 do nieużywania zwrotu "Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej". Nie obawia się, że jeśli TVN by się nie podporządkował, to nie zostanie mu przedłużona koncesja na nadawanie? - zapytał Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, Marek Kacprzak, prowadzący program Newsroom. - Myślę, że takiej groźby nie ma - odparł. Zaznaczył, że wielokrotnie były podejmowane próby w odniesieniu do TVN i zawsze się to kończyło jakimś konfliktem dyplomatycznym na linii Polska-Stany Zjednoczone. Zaznaczył, że jednak niepokoi go brak konsekwentnego podejścia KRRiT. - Wczoraj pisałem artykuł naukowy, (...) analizowałem wystąpienia, a raczej brak wystąpień KRRiT w kontekście nienawistnych, wręcz antysemickich przekazów, jakie pojawiały się w mediach. Wtedy KRRiT milczała, a teraz nagle przejmuje się używaniem zbitki językowej, która jest uprawniona ze względu na to, kto przewodniczy Trybunałowi Konstytucyjnemu - mówił Adam Bodnar.

Koronawirus w Polsce. Ekspert podpowiada rządowi
69
23.10.2020 14:56

KORONAWIRUS
 / 
Koronawirus w Polsce. Ekspert podpowiada rządowi

- Najpilniejsze są 3 elementy: odbudować śledzenie kontaktów przez sanepid, udrożnić laboratoria i stworzyć realną bazę wolnych łóżek - mówi w programie "Newsroom" dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. epidemii COVID-19. Jego zdaniem na tych obszarach powinien się obecnie skupić rząd. Twierdzi bowiem, że sanepid nie jest w stanie śledzić kontaktów osób zakażonych, ani tym bardziej przebadać próbek w szybkim czasie. Dziś chorzy czekają na wynik nawet po 3-5 dni. Niezależnie od wspomnianych obszarów powinno się odbywać nieustanne szkolenie personelu medycznego. Problemów jest jednak znacznie więcej. - W tej chwili lekarze jeżdżą do marketów budowlanych i wybierają folię, z których tworzą śluzy na drzwi. Czy tak powinno być? - pyta dr Grzesiowski.

Zamknięcie restauracji. Ekspert komentuje
3
23.10.2020 14:31

GASTRONOMIA
 / 
Zamknięcie restauracji. Ekspert komentuje

- Wszystko sprowadza się do pytania, czy decyzje są podejmowane na podstawie danych naukowych czy to po prostu masowe działania, które mają zwrócić uwagę społeczeństwa - tak o zamknięciu lokali gastronomicznych mówi immunolog dr Paweł Grzesiowski. Dodaje jednak, że przebywanie w restauracji stanowi spore ryzyko ewentualnego zakażenia. - Wiemy doskonale, że tam nie ma możliwości noszenia maseczek. Jeśli więc pijemy kawę z osobą chorą, to na pewno też się zarazimy - twierdzi dr Grzesiowski. Podkreśla jednocześnie, że w tym kontekście sporym błędem było dopuszczenie organizacji wesel. - Gdyby nie to, to dziś w wielu regionach nie mielibyśmy takich problemów z epidemią - twierdzi ekspert, wskazując na przykład Małopolskę i czy Pomorze.

Personel medyczny to słaby punkt także prywatnych placówek. "Będziemy walczyć, by rozpoczął pracę"
59
22.10.2020 16:38

SŁUŻBA ZDROWIA
 / 
Personel medyczny to słaby punkt także prywatnych placówek. "Będziemy walczyć, by rozpoczął pracę"

- Każde łóżko jest wagę złota - mówiła w programie "Newsroom" Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Lux Med, wyjaśniając, dlaczego prywatne placówki zdecydowały się podpisać porozumienie z rządem i oddadzą na potrzeby walki z pandemią ok. 1000 miejsc w swoich szpitalach. Może to mieć konsekwencje dla dotychczasowych pacjentów prywatnej opieki zdrowotnej. Niektóre zabiegi mogą być przenoszone do innych placówek, a niektóre będą opóźnione. - Rośnie tak duża liczba pacjentów z COVID-19, że musimy wszyscy stanąć do walki; dla niektórych będzie to oznaczało przesunięcie terminu - wyjaśniła. Podkreślała, że oddanie 1000 łóżek będzie ogromnym wyzwaniem dla prywatnych placówek. - Będziemy musieli naprawdę ciężko walczyć o nasz personel, żeby rozpoczął pracę nad rzecz pacjentów covidowych. Mam nadzieję, że wola i energia jest - mówiła.

Prywatne szpitale dostaną stawkę jak publiczne. "Nie będzie pacjenta covidowego prywatnego lub publicznego"
4
22.10.2020 16:09

SŁUŻBA ZDROWIA
 / 
Prywatne szpitale dostaną stawkę jak publiczne. "Nie będzie pacjenta covidowego prywatnego lub publicznego"

Prywatna służba zdrowia przeznaczy ok. 1000 łóżek na potrzeby walki z pandemią koronawirusa. - Państwo ma na to pieniądze. My nie różnimy się w tym zakresie od podmiotów publicznych, będziemy tak samo wynagradzani, jak podmioty publiczne, więc tu nie było twardy negocjacji. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci podmiotom publicznym za pacjenta z COVID-19. Myśmy dostali te same warunki. To są te same warunki dla całego sektora i publicznego i prywatnego - mówiła w programie "Newsroom" Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Lux Med. - Pacjent jest jeden, musimy godnie stanąć do walki i pomagać tak, jak możemy - oświadczyła. Jak wyjaśniała, łóżka w prywatnych szpitalach "wejdą" do całego systemu - pacjenci nie będą mogli sobie wybrać szpitala, ale też nie muszą się obawiać, że jak trafią do prywatnego, to dostaną dodatkowy rachunek. - Będziemy dostawali pacjentów, karetki będą ich rozwoziły, nie będzie czegoś takiego jak "pacjent covidowy publiczny albo prywatny" - podkreśliła.