Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbyt mało dawców osocza. "Jest pokusa, by płacić, ale to bezprawne"

Płacenie za oddanie osocza, krwi czy organów jest zakazane w całej Europie. Wyjaśniał to w programie "Newsroom" prof. Piotr Marek Radziwon, krajowy konsultant ds. transfuzjologii klinicznej. - Międzynarodowa konwencja zabrania wiązać oddanie krwi czy części ciała ludzkiego z jakąkolwiek korzyścią materialną - mówił. Dodał, że to prawo powstało, by zminimalizować ryzyko zarówno dla dawcy, jak i biorcy. - Dawca, który chciałby zarobić np. na oddaniu krwi, mógłby zataić ważne informacje, które miałyby wpływ na zdrowie tej osoby, której ta krew byłaby przetoczona - mówił. Podkreślał, że choć w trudnych czasach jest pokusa, to płacenie za osocze to zły pomysł. Zwrócił uwagę, że honorowi dawcy krwi mają pewne przywileje np. dostają tzw. ekwiwalent kaloryczny (w praktyce to czekolada) oraz mają prawo do ominięcia kolejek do publicznych przychodni. Z tego ostatniego - jak mówił - stosunkowo rzadko korzystają.

22-10-2020
0
0
37
Podziel się
Komentarze (37)
zobacz więcej komentarzy (37)
KOMENTARZE
(37)
gogo
3 lata temu
przecież do lekarzy nie ma kolejek, każdy ma wizytę na określoną godzinę
HDK
3 lata temu
mam46l oddane kiedy poszlem do lekarza a nie bylem zajestrowany w urzedzie pracy to mnie nie przyjeli a mowia ze HDK ma leczenie za darmo to jak to jest bo nie rozumie pozdrawiam
Sekula
3 lata temu
Uprzywilejowani mogą wejść bez kolejki,ale nie zawsze,termin musi być uzgodniony,żeby lekarz miał czas na takiego pacjenta,a nie zabrał czas innemu pacjentowi.poza tym pierwszeństwo zawsze mają przypadki pilne,ale rzeczywiście a nie,że jest napisane na skierowaniu,że pilne ,na ogół tylko 10% tych przypadków jest pilnych. .lub mniej.
Piotrek
3 lata temu
Jestem Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi w mojej przychodni w Płocku niestety NIE stosuje się bez kolejkowego przyjęcia lub rejestracji HDK. Kiedyś nawet w rozmowie z panią doktor ( a zarazem kierownikiem tej przychodni) na ten temat stwierdziła, że HDK powinni zabrać wszystkie należne przywileje i płacić nam za krew. Bardzo mnie to oburzyło, że padło to z ust pani doktor i powiedziałem jej, że wtedy było by to handlowanie krwią a nie honorowe oddawanie krwi i rozmowa się skończyła. Pozdrawiam wszystkich HDK którzy bezinteresownie oddają cząstkę siebie by ratować czyjeś zdrowie i życie Piotrek.
zmyślają
3 lata temu
To ą jeszcze tacy, którzy mogą się dostać do lekarza nawet, gdy nie ma kolejki?! Przecież tylko przez telefon można umrzeć na kowid, innych opcji nie ma.
...
Następna strona