Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rodzice mówią nie, ale rząd i tak to zmieni

0
Podziel się:

Chodzi o propozycje, aby od 1 maja wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrosło z obecnych 820 zł do 1000 zł netto.

Rodzice mówią nie, ale rząd i tak to zmieni
(PAP/Leszek Szymański)
bESpFnfV

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadzi w życie wczorajsze propozycje Donalda Tuska, które premier przedstawił podczas spotkania z opiekunami niepełnosprawnych dzieci.

Plany rządu spotkały się z dezaprobatą większości rodziców. Chodzi o propozycje, aby od 1 maja wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrosło z obecnych 820 zł do 1000 zł netto.

Następnie, od 1 stycznia przyszłego roku. miałoby ono wynieść 1200 zł, a od 1 stycznia 2016 r. - 1300 zł Resort Władysława Kosiniaka-Kamysza zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przygotuje projekt ustawy w tej sprawie.

bESpFnfX

W poniedziałek złożony zostanie wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów podejmie decyzję o przesunięciu środków na ten cel. W środę projektem ustawy podnoszącej świadczenia pielęgnacyjne zajmie się sejmowa komisja.

Wczoraj spotkanie premiera z rodzicami niepełnosprawnych dzieci zakończyło się bez porozumienia. Szef rządu zaproponował stopniowe zwiększanie zasiłku opiekuńczego, jednak nie spotkało się to z uznaniem rodziców.

Protestujący argumentowali, że są w budżecie pieniądze na wyższe zasiłki dla nich, a wiele środków można by przesunąć z innych celów budżetowych. Na ich znalezienie dali premierowi kolejne dwa dni. Opiekunowie kontynuują trwającą od środy okupację Sejmu.

Szczegóły zmian w zasiłkach

_ Wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrośnie od 1 maja z obecnych 820 zł do 1000 zł netto. Od 1 stycznia 2015 r. będzie to już 1200 zł, a od 1 stycznia 2016 r. - 1300 zł - taką propozycję przedstawił premier Donald Tusk i minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz - _ czytamy na stronie resortu pracy.

bESpFngd

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przygotuje projekt ustawy podnoszącej świadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. W poniedziałek złożony zostanie wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów podejmie decyzję o przesunięciu środków na ten cel. W środę projektem ustawy podnoszącej świadczenia pielęgnacyjne zajmie się sejmowa komisja, co będzie gwarantowało szybkie wprowadzenie zmian na ścieżkę legislacyjną i wejście ich w życie.

Pozwoli to podnieść świadczenia pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r., najpierw do wysokości 800 zł miesięcznie, co razem z 200 zł z programu rządowego daje 1000 zł netto miesięcznego wsparcia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Od 1 stycznia 2015 r. świadczenia zostaną podniesione do 1200 zł netto, a od 1 stycznia 2016 r. do 1300 zł netto miesięcznie. Wszystkie kwoty zostaną zapisane w ustawie.

Propozycja rządu zapewnia realny wzrost świadczeń pielęgnacyjnych - które jeszcze w 2009 r. wynosiły 420 zł netto, a dziś wynoszą 820 zł netto - docelowo do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

bESpFnge

Kwoty świadczeń netto:

1 maja 2014 r. - 1000 zł (800 zł świadczenia + 200 zł z rządowego programu)

1 stycznia 2015 r. - 1200 zł świadczenia pielęgnacyjnego

1 stycznia 2016 r. - 1300 zł świadczenia pielęgnacyjnego

bESpFngf

Czytaj więcej w Money.pl

bESpFngy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)