Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnicy dają premier pięć dni. Grożą paraliżem na drogach

0
Podziel się:

Rolnicze związki zawodowe dają rządowi czas na rozmowy do piątku. Branża mięsna krytykuje pomysł protestów i paraliżu stolicy.

Rolnicy dają premier pięć dni. Grożą paraliżem na drogach
(thelastminute/CC/Flickr)

Premier Ewa Kopacz czas do piątku, by się z nami spotkać. W przeciwnym razie, Warszawę zaleją rzesze rolników - grożą producenci żywności zrzeszeni w OPZZ. Podkreślają, że sytuacja w rolnictwie wymaga interwencji władz.

aktualizacja 16:18

W poniedziałek postulaty rolniczych OPZZ trafią do premier. Związkowcy zapowiadają, że do piątku będą czekać na odpowiedź. Jeśli się nie dogadają, zapowiadają _ inwazję _ na Warszawę. Grożą, że na Marszałkowskiej powstanie _ zielone miasteczko _ protestujących rolników.

W Warszawie trwa kongres Krajowego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Zdaniem związkowców rząd nie reaguje na spadające ceny nabiału oraz mięsa, nie udziela dodatkowych rekompensat po stratach stratach poniesionych w związku z zakazem uboju rytualnego. Domagają się też wyrównania strat dla podlaskich producentów, których stada trzody zaraziły się afrykańskim pomorem świń

Związkowcy żądają szeregu rekompensat. Między innymi za: plony niszczone przez dziki, dwuletni zakaz uboju rytualnego, rosyjskie embargo czy niskie ceny skupu surowców. Żarty się skończyły - alarmuje przewodniczący rolniczych OPZZ, Sławomir Izdebski.

Rolników wspiera szef OPZZ Jan Guz. Zapowiada, że w wypadku fiaska rozmów, w stolicy zjawią się też przedstawiciele innych grup zawodowych.

Szef Solidarności 80' Bogusław Ziętek zapowiada w protestach wsparcie górników. Jak mówi, lepsze życie Polaków to bowiem interes wszystkich.

Niewykluczone, że strajki poprą inne centrale związkowe: Forum Związków Zawodowych i NSZZ Solidarność. Dużo zależeć będzie również od planowanego na jutro spotkania trójstronnego na temat przyszłości dialogu społecznego w Polsce. Uczestniczyć w nim będą przedstawiciele rządu, związków zawodowych oraz organizacji pracodawców.

Branża mięsna krytykuje pomysł protestów

Decyzją o proteście związki rolnicze mogą jeszcze bardziej zaszkodzić branży mięsnej - uważają jej przedstawiciele. To właśnie tego segmentu w dużej mierze dotyczą postulaty opracowane na dzisiejszym kongresie rolniczych OPZZ. Krytykowano brak rekompensat za dwuletni zakaz uboju rytualnego czy niskie ceny skupu żywca wieprzowego.

Prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński uważa, że to zły moment na strajk. Szczególnie, że zakaz uboju został przed miesiącem zniesiony.

Negatywnie reagują też przetwórcy. Piotr Ziemann ze Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP krytykuje proponowaną przez rolnicze OPZZ dwustronną formę rozmów z rządem.

Czytaj więcej w Money.pl
Ewę Kopacz czekają kolejne problemy... Związkowcy alarmują, że sytuacja finansowa w branży jest nie do zaakceptowania.
Producenci żywności chcą reakcji. Minister nie Marek Sawicki zapowiadał wcześniej, iż nie złoży skargi do Komisji Europejskiej.
Szykują się kolejne protesty rolników Na koniec lutego lub początek marca zaplanowano ogólnopolską akcję protestacyjną, w której wezmą udział rolnicy i NSZZ Solidarność.
PiS punktuje Kopacz. Gdzie pomoc dla frankowiczów? PiS wzywa Ewę Kopacz, aby pomogła frankowiczom. W trakcie kampanii samorządowej pani premier zadeklarowała wsparcie dla zadłużonych- mówi Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)