Notowania

marek sawicki
10.03.2010 12:54

Rolnicy dostaną więcej pieniędzy

Na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt rząd przeznaczy 300 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ponad dwa razy więcej środków niż przed rokiem przeznaczono w tym roku na rządowe dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - mówi minister rolnictwaMarek Sawicki.

Według informacji resortu, w tym roku na dopłaty do ubezpieczeń przeznaczono 300 mln zł, wobec 131 mln zł w roku ubiegłym i 150 mln zł dwa lata temu. W 2007 r. wydano na ten cel 31,5 mln zł, a rok wcześniej jedynie 10 mln zł.

Podczas konferencji prasowej w Katowicach minister przypomniał, że unijne przepisy nałożyły na rolników obowiązek ubezpieczania upraw i zwierząt - jeżeli nie ubezpieczą co najmniej połowy swoich upraw, w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych dostaną wsparcie socjalne, ale o połowę mniejsze.

_ - Jesteśmy w trakcie uzgadniania z firmami ubezpieczeniowymi zmian w systemie ubezpieczania. Proponujemy znaczące obniżenie składek, a zwiększenie poziomu reasekuracji dla firm w przypadku, gdyby wystąpiły klęski żywiołowe _ - powiedział minister.

Zaznaczył, że w sprawie tej propozycji musi jeszcze wypowiedzieć się resort finansów. Jego zdaniem, nowe rozwiązania powinny sprawić, że rolnicy będą na znacznie większą niż dotąd skalę ubezpieczać uprawy i zwierzęta._ _

_ - Być może ta niższa składka - zachęta do ubezpieczeń - sprawi, że powszechność korzystania z nich wśród rolników będzie większa _ - ocenił Sawicki.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: marek sawicki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz