Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnictwo
06.11.2008 07:37

Rolnicy nie będą mogli dzierżawić ziemi

Resort rolnictwa przygotował ustawę, która całkowicie zmienia zasady obrotu ziemią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Lech Muszyński)

Resort rolnictwa przygotował ustawę, która całkowicie zmienia zasady obrotu ziemią.

Jeśli wejdzie w życie to - zdaniem _ Gazety Wyborczej _ - grozi nam wzrost bezrobocia na wsi i procesy o wielkie odszkodowania od skarbu państwa.

Gazeta wyjaśnia, że obecnie można kupić na własność zaledwie 500 hektarów ziemi, bez ograniczeń można natomiast dzierżawić. Przygotowany pod okiem ministra rolnictwa Marka Sawickiego z PSL projekt ustawy przewiduje, że dzierżawa zostanie zlikwidowana, a kupić będzie można dowolną ilość ziemi.

ZOBACZ TAKŻE:

Zgodnie z projektem jeśli ktoś dzierżawi ponad 300 hektarów to 30 procent tej ziemi będzie musiał oddać. Zostanie ona sprzedana na przetargach rolnikom indywidualnym. Pozostałe 70 procent będzie mógł wykupić dotychczasowy dzierżawca. Jeśli nie będzie go stać także ta ziemia zostanie wystawiona na licytację.

_ Gazeta Wyborcza _ pisze, że projekt nie podoba się dzierżawcom i prawnikom. Dzierżawcy skarżą się, że większości z nich nie będzie stać na wykup ziemi co oznaczać będzie praktycznie likwidację ich gospodarstw. Prawnicy ostrzegają, że ostatnie umowy o dzierżawę wygasną w 2031 roku. Ich zerwanie grozi procesami o odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Tagi: rolnictwo, gospodarka, ziemia, uprawa, wiadomości, wiadmomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz