Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnicze OPZZ chce rozmów z premier i zapowiada protesty

0
Podziel się:

Rolnicy mówią, że jeśli premier nie spotka się z nimi w ciągu sześciu dni, zorganizują marsz gwiaździsty na Warszawę lub zablokują tory czy drogi.

Rolnicze OPZZ chce rozmów z premier i zapowiada protesty
(PAP/Marcin Bielecki)

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych chce rozmów z Ewą Kopacz. Rolnicy mówią, że jeśli premier nie spotka się z nimi w ciągu sześciu dni, zorganizują _ marsz gwiaździsty _ na Warszawę lub zablokują tory czy drogi.

Jak zapowiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej prezes rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski, postulaty rolników zostaną przekazane w poniedziałek do Kancelarii Premiera. Jak dodał, Porozumienie daje Ewie Kopacz sześć dni na podjęcie rozmów z rolnikami. Zaznaczył też, że Porozumienie nie chce rozmów tylko z ministrem rolnictwa, bo - jego zdaniem - _ takie spotkania nie rozwiązują problemu _.

Izdebski przekonywał, że skoro premier znalazła czas na spotkanie z innymi grupami zawodowymi (np. górnikami), to _ musi także znaleźć czas dla rolników, którzy są kołem zamachowym _ gospodarki.

_ Apeluję do premier - do piątku dajemy czas na rozmowy ostatniej szansy _ - oświadczył Izdebski. Zaznaczył, że jeśli do rozmów nie dojdzie, rolnicy zorganizują _ masz gwiaździsty _ na Warszawę; w stolicy powstanie _ zielone miasteczko _, a protestujący pozostaną w nim tak długo, aż zostaną spełnione ich postulaty.

Główny postulat to natychmiastowa wypłata rekompensat dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez dziki w swoich uprawach - poinformował Izdebski. Dodał, że jeżeli będzie to konieczne, to rolnicy wystąpią z pozwem zbiorowym z tytułu utraconych dochodów z powodu wprowadzenia zakazu uboju rytualnego. Jego zdaniem, został on wprowadzony niezgodnie z unijnym prawem.

_ Żądamy też rekompensat do produkcji trzody chlewnej _ - wyliczał Izdebski. Rolnicze OPZZ chce również m.in. dopłat do eksportu wieprzowiny, uruchomienia skupu na potrzeby rezerw materiałowych.

Obecnie _ w polskim rolnictwie nie ma ani jednej gałęzi, która przynosiłaby dochód _ - ocenił przewodniczący rolniczego OPZZ. Rolnicy przypomnieli, że ceny żywca wieprzowego kształtują się na poziomie 3,5 zł za kg, a tak niska cena grozi bankructwem wielu gospodarstwom rolnym.

Izdebski zapewnił, że jego organizację wspierają inne związki zawodowe - OPZZ i _ Sierpień 80 _. Dodał, że na razie jest to porozumienie ustne, ale jeżeli premier nie spotka się z rolnikami, między związkami zostanie zawarte porozumienie pisemne, a następnie będzie ustalony termin i forma protestu.

_ Forma (protestu) może ulec zmianie, ale w ten sposób, że może być bardziej uciążliwa. Wchodzi w grę blokada torów kolejowych i ewentualnie wjazdów do Warszawy. Proponowana była także całkowita blokada ministerstwa rolnictwa, ale od tego raczej odstępujemy _ - przekazał dziennikarzom Izdebski.

W niedzielę w Warszawie odbył się III Kongres Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych - pod hasłem _ Dokąd idziesz Polsko _. Uczestniczyli w nim m.in. przewodniczący OPZZ Jan Guz oraz szef górniczych związków _ Sierpień 80 _ Bogusław Ziętek. Na spotkanie przyjechało kilkuset rolników.

Rzecznik resortu rolnictwa Witold Katner zapewnił PAP w niedzielę, że _ ministerstwo jest otwarte na dialog i rozmowy, na bieżąco monitoruje sytuację dochodową w rolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem rynku wieprzowiny, który został mocno dotknięty rosyjskim embargiem oraz wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń _.

_ Resort od dłuższego czasu podejmuje wysiłki mające na celu poprawę sytuacji hodowców trzody chlewnej oraz zakładów przetwórczych _ - powiedział Katner. Podkreślił, że minister rolnictwa Marek Sawicki aktywnie zabiega na forum unijnym w sprawie uruchomienia mechanizmów pomocowych, takich jak dopłaty do eksportu wieprzowiny oraz do prywatnego przechowywania tego mięsa.

Rzecznik przypomniał, że w miniony piątek minister spotkał się z hodowcami trzody chlewnej oraz przedstawicielami przemysłu mięsnego. Kolejne spotkania planowane są w najbliższych dniach - poinformował Katner i dodał, że Sawicki osobiście zaprosił na rozmowy m.in. komitety protestacyjne z woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Rzecznik zapewnił, że na najbliższej radzie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, która odbędzie się w poniedziałek, minister rolnictwa będzie ponownie apelował o pomoc dla sektora wieprzowiny; na wniosek resortu odbędzie się również dyskusja na temat zasad złagodzenia rosyjskiego embarga na unijną wieprzowinę. Według rzecznika, minister będzie domagał się wyjaśnień od Komisji Europejskiej oraz przedstawicieli Francji w kwestii medialnych doniesień na temat francusko-rosyjskiego porozumienia dot. handlu mięsem.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą protestów, a mają powody."Zły czas" Decyzją o proteście związki rolnicze mogą jeszcze bardziej zaszkodzić branży mięsnej - uważają jej przedstawiciele.
Rolnicy grożą najazdem."Żarty się skończyły" Rolnicze związki zawodowe dają rządowi czas na rozmowy do piątku. Branża mięsna krytykuje pomysł protestów i paraliżu stolicy.
Rolnicy zapowiadają strajki. Co na to politycy? W opinii Mariusza Błaszczaka z PiS ubój rytualny nie jest realnym problem rolniczym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)