Notowania

ceny ropy
07.05.2018 15:44

Ropa najdroższa od czterech lat. Padły kolejne bariery

Ceny ropy przebiły kolejne psychologiczne poziomy. Tak drogo na światowym rynku nie było od października 2014 roku. Nie ma wyjścia, niedługo za litr będziemy prawdopodobnie płacić powyżej 5 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk)
Ropa tak droga nie była od dawna. Niskim marżom polskich producentów zawdzięczamy, że jeszcze nie poszła pow. 5 zł

Amerykańska ropa WTI zagościła w poniedziałek na poziomach powyżej 70 dol. za baryłkę (159 litrów), a ropa Brent po przebiciu w piątek poziomu 75 dol. dołożyła jeszcze jeden dolar. Żeby tego było mało, to jeszcze sam dolar się umacnia. Złoty stracił do amerykańskiej waluty 0,6 proc. w poniedziałek, a 1,8 proc. w ciągu tygodnia.

Ceny ropy w ostatnim tygodniu

To złe informacje dla polskich kierowców. Jeszcze w ub. tygodniu płacili po średnio 4,84 zł za benzynę Pb95 i 4,77 zł za olej napędowy. Teraz wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że szykuje się przebicie poziomu 5 zł.

Tylko utrzymaniu niskich marż przez producentów zawdzięczamy to, że jeszcze nie jest drożej. W marcu i kwietniu Orlen zarabiał na baryłce ropy 4,7 dol., podczas gdy rok wcześniej 7 dol. Lotos na baryłce zarabiał 7,45 dol, podczas gdy rok temu 8,03 dol.

I u nich ceny jednak w ostatnich dniach przyśpieszyły. W Lotosie i Orlenie między 3 a 5 maja litr Pb95 i oleju napędowego w hurcie zdrożał o 2 gr. Licząc od początku kwietnia mamy ceny hurtowe wyższe o 20 gr.

*Zobacz też: Ceny paliw idą w górę. Będzie jeszcze drożej *

Brak piasku na Saharze

- Pod koniec minionego tygodnia na rynku ropy naftowej dominowała strona popytowa. Ten trend utrzymuje się także w poniedziałek - podaje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ. - Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyja niepewność co do przyszłości wydobycia i eksportu ropy naftowej z dwóch krajów - Wenezueli oraz Iranu - dodała.

W przypadku Wenezueli wskazuje na trudną sytuację polityczno-gospodarczą. Politycy nie chcą odstąpić od wizji utrzymania socjalizmu „pełną gębą” i gospodarka się sypie. Mimo dwa razy większych zasobów ropy niż ma Arabia Saudyjska działa zasada kiedyś ukuta przez Jana Pietrzaka - wprowadzić socjalizm na Saharę, a po tygodniu zabraknie piasku.

Tamtejsza branża naftowa, czyli konkretnie państwowy gigant PDVSA, przeżywa zapaść. O ile jeszcze na początku 2016 roku wydobycie ropy naftowej w Wenezueli wynosiło niemal 3 mln baryłek dziennie, to obecnie - zaledwie 1,5 mln baryłek.

- Na razie nie widać końca kryzysu w Wenezueli, więc nie można wykluczyć, że wydobycie ropy naftowej będzie dalej spadało w kolejnych miesiącach - podaje Sierakowska.

Jeśli chodzi o Iran, to 12 maja wygasa porozumienie znoszące sankcje na eksport ropy naftowej z Iranu.

- Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że nie ufa irańskim zapewnieniom o zaprzestaniu prac nad programem nuklearnym i jest gotów przywrócić sankcje. Jednak w ostatnich tygodniach wykazał on nieco łagodniejsze stanowisko, więc jego decyzja wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania. Ponowne narzucenie sankcji wiązałoby się niewątpliwie z ograniczeniem eksportu ropy naftowej z Iranu, co najprawdopodobniej doprowadziłoby do kontynuacji wzrostów cen ropy na globalnym rynku - komentuje Sierakowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny ropy, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-05-2018

idą ciężkie czasy-Wielki UciskPis zarżnął przez wariackie rozdawnictwo naszą gospodarkę do cna demolując stosunki towarowo-pieniężne. Wybuch hiperinflacji jest kwestią pół, … Czytaj całość

08-05-2018

Prawienormalny."To złe informacje dla polskich kierowców" Zapowiada się zmniejszenie pieniędzy "unijnych", więc trzeba zbierać w inny sposób (70% w … Czytaj całość

07-05-2018

JacekTo wszystko jest sterowane odgórnie. Brak kasy powoduje podwyżki paliw , a tu wpływy z VAT. Przecież cenami rządzi Orlen , inni "tańczą" jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)