Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ropa i gaz z Azerbejdżanu. Będą wysyłać mniej surowców

0
Podziel się:

Wraz ze spadkiem eksportu gazu kraj zmniejszył eksport ropy. Zagraniczne dostawy wyniosły ponad 29,353 mln ton.

Ropa i gaz z Azerbejdżanu. Będą wysyłać mniej surowców
(Strocchi/CC/Flickr)

Od stycznia do października 2012 roku Azerbejdżan wyeksportował ponad 5,539 mld metrów sześć. gazu ziemnego. Jest to spadek o 3,7 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 roku - podała rosyjska agencja informacyjna RIA-Nowosti.

Państwowy Komitet Celny Azerbejdżanu poinformował, że wraz ze spadkiem eksportu gazu kraj zmniejszył eksport ropy. W okresie od stycznia do października br. zagraniczne dostawy ropy wyniosły ponad 29,353 mln ton, zaś produktów naftowych - około 1,279 mln ton. Jest to spadek o 9,4 proc. i 21,4 proc. odpowiednio w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku.

Azerski Państwowy Komitet Celny podał, że ponad 23,602 mln ton eksportowanej ropy zostało wysłano za pomocą ropociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), zaś około 3,245 mln ton ropy popłynęło z Baku do gruzińskiego terminalu Supsa.

Azerska ropa zasiliła także ropociąg Baku-Noworosyjsk (Rosja), którym przetransportowano ponad 1,658 mln ton ropy. Ponadto około 848,216 tys. ton ropy zostało przewieziono koleją do gruzińskich portów na Morzu Czarnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa strategia: Kto da więcej za ropę i gaz Putin zdecydował, że dostęp do złóż surowców będzie można zdobyć na...
Wydobywają więcej ropy niż Arabia Saudyjska We wrześniu bieżącego roku Rosja wydobywała 10 mln baryłek ropy na dobę, podczas gdy Arabia Saudyjska - 9,72 mln baryłek.
Rosjanie mają problem z eksportem gazu Spadek dostaw rosyjskiego surowca jest związany m.in. z niższym tempem rozwoju gospodarki światowej oraz wznowieniem dostaw gazu do Europy z Libii.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)