Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ropa z Rosji nie popłynie do Gdańska. Co dalej?

0
Podziel się:

Gdański Naftoport został wykreślony z listy portów do eksportu rosyjskiej ropy po tym, jak uruchomiono nowy terminal Ust Ługa nad Zatoką Fińską.

Ropa z Rosji nie popłynie do Gdańska. Co dalej?
(lagereek/iStockphoto)

Tranzyt rosyjskiej ropy naftowej przez gdański Naftoport nie jest zjawiskiem stałym i znajdował się na różnych poziomach. Mimo, że Naftoport nie pojawia się w grafikach Transnieftu już od początku 2010 r., to tranzyt surowca wciąż się odbywał.

Tak Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) _ Przyjaźń _ skomentowało we wtorek informację, że Naftoport został wykreślony z listy portów do eksportu rosyjskiej ropy po tym, jak uruchomiono nowy terminal Ust Ługa nad Zatoką Fińską.

Z grafiku eksportowego Transnieftu wynika, że w całym II kw. Rosjanie zamierzają sprzedać za granicą 54,8 mln ton ropy, czyli o 4,6 proc. więcej niż w okresie styczeń-marzec 2012 r. Na liście portów nadbałtyckich nadal są tylko Ust Ługa i Primorsk, nie ma Gdańska.

_ Od kiedy zapadła decyzja o budowie rurociągu BTS II do Ust Ługi, grupa PERN liczy się ze znacznym zmniejszeniem tranzytu i uwzględnia taką sytuację w swoich planach na przyszłość. Jeżeli nawet ten scenariusz się spełni, wyniki finansowe PERN będą nadal dobre _ - podkreślił PERN w komentarzu.

Spółka zwróciła uwagę, że gdański Naftoport nie pojawia się w grafikach Transnieftu od początku 2010 r., a mimo to tranzyt rosyjskiej ropy tą drogą w samym 2010 r. wyniósł 7,8 mln ton, w 2011 r. - 3,9 mln ton, a w I kw. 2012 r. - 400 tys. ton.

_ Zarząd PERN jest też zdeterminowany, aby dostosować działania rozwojowe spółki do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku węglowodorów. Mają temu służyć takie m.in. inwestycje jak budowa nowoczesnego terminalu w Gdańsku, usług telekomunikacyjnych, rozbudowa pojemności magazynowej _ - podała spółka.

Terminal Ust Ługa został uruchomiony dwa tygodnie temu, a wcześniej oddano do użytku wielki rurociąg (tzw. BTS II). Rosyjskie władze zdecydowały się na obie inwestycje, chcąc zmniejszyć uzależnienie od eksportu do Europy drogą lądową i krajów tranzytowych - Ukrainy i Białorusi.

W 2011 r. Naftoport przyniósł ponad 11 mln zł zysku netto przy przychodach sięgających 55 mln zł. Eksport rosyjskiej ropy miał w tym 30 proc. udział.

PERN _ Przyjaźń _ jest jednoosobową spółką Skarbu państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zarządza m.in. siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 2,8 mln m sześc.

- What does the band's name mean. To me it's like "sounding as one". Is there anything in it?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)