Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ropa z Rosji. Statoil został partnerem Rosnieftu

0
Podziel się:

Dwa znane koncerny razem poszukają ropy. W grę wchodzą inwestycje za miliardy dolarów.

Ropa z Rosji. Statoil został partnerem Rosnieftu
(Strocchi/CC/Flickr)

Koncerny naftowe zawarły w Moskwie porozumienie o współpracy, przewidujące wspólną eksplorację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na rosyjskim szelfie Morza Barentsa i Morza Ochockiego.

Umowa zakłada również udział Rosnieftu w zagospodarowywaniu odcinków norweskiego szelfu na Morzu Barentsa i nabycie przez rosyjski koncern udziałów w międzynarodowych projektach Statoilu.

Podpisy pod porozumieniem - w obecności premiera Rosji Władimira Putina - złożyli szefowie obu gigantów: Eduard Chudajnatow i Helge Lund. Szczegółów umowy nie ujawniono. Podano tylko, że Rosnieft i Statoil dla realizacji projektów na rosyjskim szelfie utworzą spółkę joint venture, w której Rosjanie otrzymają 66,7 proc. udziałów, a Norwegowie - 33,3 proc. Przekazano też, że Statoil pokryje koszty poszukiwań geologicznych.

Zapytany przez Putina, jak duże środki Statoli zainwestuje w przedsięwzięcie z Rosnieftem, Lund odparł, że _ będą to miliardy dolarów, jeśli poszukiwania geologiczne zakończą się sukcesem _.

Rosnieft nie ma doświadczenia i własnych technologii głębokich wierceń, co zmusza go do szukania partnerów, z którymi mógłby wydobywać ropę i gaz w Arktyce oraz z trudno dostępnych złóż w samej Rosji.

Zobacz notowania ropy w ostatnich 12 miesiącach:

W zeszłym miesiącu rosyjski koncern podpisał podobne porozumienia z największym na świecie koncernem paliwowym, amerykańskim ExxonMobil oraz włoskim Eni. Umowa z Amerykanami przewiduje wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego, a z Włochami - również na szelfie Morza Czarnego oraz Morza Barentsa.

Także porozumienia z ExxonMobil i Eni zakładają utworzenie spółek joint venture, w których Rosnieft otrzyma po 66,7 proc. udziałów, a jego partnerzy - po 33,3 proc.

Umowa z ExxonMobil przewiduje ponadto, że Rosnieft przejmie 30 proc. akcji w spółkach amerykańskiego koncernu wydobywających ropę i gaz ze złóż łupkowych w Teksasie oraz Kanadzie. Rosjanie otrzymają też po 30 proc. udziałów w 20 złożach ExxonMobile w Zatoce Meksykańskiej.

Z kolei w zamian za wpuszczenie Eni na rosyjski szelf kontynentalny Rosnieft uzyska dostęp do projektów włoskiego koncernu w krajach trzecich. W grę wchodzą przedsięwzięcia w Afryce Północnej, USA, w tym na Alasce i w Europie Północnej.

Ofertę współpracy na rosyjskim szelfie kontynentalnym Rosnieft skierował też do kilku innych koncernów zagranicznych. Wspólną eksploatację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na szelfie Rosnieft zaproponował również czterem prywatnym koncernom paliwowym w Rosji - Łukoilowi, Surgutnieftiegazowi, TNK-BP i Basznieftowi. Łukoil i TNK-BP ofertę już przyjęły.

W zeszłym roku Rosnieft zrezygnował z partnerstwa strategicznego z brytyjskim BP. Natomiast Eni na Morzu Czarnym włączy się w projekt, z którego wycofał się amerykański Chevron.

Z kolei Statoil uczestniczy już w innym wspólnym przedsięwzięciu z Rosnieftem na Morzu Barentsa - zagospodarowywaniu gigantycznego złoża Sztokman. Ich partnerem w tym projekcie jest francuski Total.

Sprawdź ceny surowców:

O ropie naftowej czytaj więcej w Money.pl
Historyczne odkrycie. 1,2 mld baryłek ropy Przedstawiciele Statoil podkreślają, że tak wielkich zasobów nie odkryto w Norwegii od połowy lat 80.
Ceny paliw na stacjach. Eksperci mówią, że... Według ekspertów prognozy cen detalicznych na najbliższe dni są optymistyczne dla konsumentów.
Ceny ropy w Nowym Jorku blisko najniższych poziomów Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną, ale są blisko najniższych poziomów od 2 tygodni - podają maklerzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)