Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosati: PKB może być jeszcze wyższe

0
Podziel się:

Wzrost PKB w całym 2003 roku może wynieść nawet 3,6-3,7 proc., a w IV kwartale 2003 roku blisko 4 proc. Po listopadzie deficyt obrotów bieżących w relacji do PKB wyniesie około 2 proc. - uważa Dariusz Rosati, członek RPP.

"Oczekuję, że również w IV kwartale nastąpi poprawa i wzrost PKB będzie bliski 4 proc. W całym roku może zatem wynieść ponad 3,5 proc. i osiągnąć poziom 3,6-3,7 proc." - powiedział PAP Rosati.

Ostatnio Ministerstwo Finansów podwyższyło prognozę wzrostu w 2003 roku do 3,6 proc. PKB z 3,5 proc. PKB prognozowanych wcześniej.

Zdaniem Rosatiego wzrost PKB w III kwartale tego roku wynoszący 3,9 proc. świadczy o utrwalaniu sygnałów poprawy koniunktury.

"Wzrost jest wyższy niż oczekiwany. Jeszcze dwa miesiące temu oczekiwano spowolnienia w III kwartale. Ożywienie jest z całą pewnością trwałe i solidne, oparte jest co prawda na eksporcie, a nie popycie wewnętrznym, jak przypuszczano rok temu" - powiedział Rosati.

"To ma oczywiście negatywne strony, głównie z powodu dochodów budżetowych z VAT, ale z punktu widzenia równowagi rynkowej jest to dobra struktura wzrostu" - dodał.

Popyt krajowy w III kwartale wzrósł o 2,3 proc. wobec wzrostu o 2,0 proc. w II kwartale 2003 roku. Spożycie ogółem wzrosło o 2,9 proc. wobec wzrostu o 2,8 proc. w II kwartale 2003 roku.

Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 0,4 proc. po spadku o 1,7 proc. w II kwartale 2003 roku i wobec spadku o 5,0 proc. w III kwartale 2002 roku.

Rosati spodziewa się spadku deficytu obrotów bieżących po 11 miesiącach w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

"Będzie poprawa (na rachunku obrotów bieżących) w stosunku do ubiegłego roku. Natomiast jeśli chodzi o stosunek deficytu do PKB to będzie w granicach 2 proc." - powiedział Rosati.

Deficyt obrotów bieżących po listopadzie 2002 roku wyniósł 3,6 proc. PKB, zaś po październiku 2003 roku osiągnął poziom 1,9 proc. PKB.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)